zdenekps

Obtěžuje mě bývalý přítel

Ahoj. Mám kámošku, která řeší tento problém. Prosím poradte jí.Díky.

Dobrý den

Jsem samoživitelka. Je mi přes 30 let.Mám čtyřletého syna. Jsem denně sledována mým bývalým přítelem, otcem dítěte více než dva roky.Domnívám se, že patří mezi ty stalkery co chtějí mít úplnou kontrolu nad životem oběti. Sleduje nás průběžně po celý den a to převážně autem. Napříkad cestou do školky a ze školky, ve městě atd. Dále kontroluje zda jsme doma a několikrát za sebou projede kolem našeho domu. Omezuje mě to a ničí, ale hlavní důvod proč tohle píši je strach o syna. Zajímá mě, zda mu může takový člověk ublížit. Tvrdí, že má syna rád a na okolí působí jako vzorný otec. Já nevím jestli tomu mám věřit. Syn ho má rád a těší se na něj. Syna si vyzvedává 3 krát do týdne a to i na noc. Večer s ním jezdí kolem oken a kontroluje zda jsem doma. Nedá se to v krátkosti popsat. Bojím se nového vstahu a tak žádny nevyhledávám. Nechci aby někomu bylo ublíženo. S celou situací jsem dosud nic nedělala. Vím, že se asi těžko popisuje zda se může něco stát, ale za každou radu budu vděčná. NN
Doplňuji:
A není tu nějaká žena která zažila neco podobného? Zajímalo by mě jak to vyřešila.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

jediě snad Policie nebo bílí kruh bezpečí (www.bkb.cz)

Další odpovědi
anonym

Jediná šance je podat na bývalého přítele trestní oznámení na PČR. Dochází zde k omezování osobní svobody a o to zřejmě dotyčnému jde. Čekat není na co. Policie by měla problém prošetřit a po té by měl rozhodnout soud o opatřeních, která povedou k nápravě situce.
Vaše kamarádka zřejmě žije pod velkým stresem. Dlouho vydržet se to nedá.

Damiana

V takovém případě bych doporučila zkusit vzít vítr z plachet. Když se nechá okukovat, hraje jeho hru. Musí udělat něco, kde vezme pravidla do svých rukou. Když ví, že ji sleduje, tak mu nebude hrát divadlo, ale rovnou k tomu jeho autu zajde a promluví si s ním. Otevřeně. Obvykle to chlapíka zmate – zvlášť, když nebude jednat agresivně, ale vyrovnaně – třeba ve stylu: Stalo se něco? Potřebuješ něco? Hodně záleží na tom, co bylo příčinou jejich rozchodu. Ale to by bylo na dlouho. Ať si zkusí zavolat na Linku bezpečí nebo Bílý kruh, jak radí kolega Kole, ale tam jí asi poradí to samé.
Policií bych začala strašit až bude jasnější o co mu jde, protože v něm může pouze předčasně vybudit agresi a obranný reflex.
Takže – ať si kámoška uvědomí, že to není cizí chlapík, se kluk, se kterým má dítě (a to mu navíc půjčuje a je to OK), měla by vědět jak na něj. Rázný, odtažitý a jasný přístup pomáhá v těchto případech nejvíc. Třeba mezi nimi něco zůstalo nevyřešeno, a on neví jak jí nějaký svůj postoj vyjevit. Když se ho zeptá a nebude před ním utíkat jako před vrahounem, dozví se víc.

bolak

To „vzít vítr z plachet“ jak říká Damiana se mi líbí :) akorát to teda počítá s tím že ho přímá konfrontace vyděsí, nebo ho donutí přemýšlet nad sebou samám, ovšem co když mu to bude úplně jedno a jen se ji tím bude snažit vytočit, zatlačit do kouta nebo prostě naznačit to že „já s tebou budu tak jako tak“ aby jí tím dal najevo že se ho stejně nezbaví, že spolu budou stejně trávit čas, akorát že tímhlenctím „tak trochu jiným“ způsobem a tudíž by bylo pro všechny jednodušší, kdyby se věci vrátlily do starých kolejí a ona se k němu nastěhovala zpátky. Ale i v tomhle případě, kdy on jí sleduje, ona to ví, a on ví že ona to ví a stejně je mu to jedno, bych se držel onoho termínu „vzít mu vítr z plachet“ a využil tohle celý stalkování proti němu, a to například tak, že požádá kamaráda (nejlépe toho kterého on nezná) o pomoc, zajde s ním párkrát na předstírané rande a pokusí se být přesvědčivá tak jak jen bude moct. Ono ho to přestane bavit, sledovat ženskou co má takhle chorobně rád, jak se líbá s jiným chlapem…

Akorát teda musí ona kamarádka předem vědět, že ta osoba není úplnej mešuge, aby si někde na toho dobráka kamaráda nepočkal s bejzbolkou a nevymlátil z něj duši.

pusinka50

Stalking je nebezpečný. On sleduje spíše tebe než syna, to je můj názor. Chce kontrolovat, kde jsi a s kým jsi. Možná doufá, že se to mezi vámi urovná a vrátíte se k sobě. O tom svědčí jeho jízdy pod oknem, kontrola kdy doma jste. Jestli ho již opravdu nechceš přijmout do svého života – a já bych se takového stalkera opravdu bála- nezbyde než podat návrh na soudní příkaz o zamezení jeho přiblížení k tobě na -x- metrů, třeba na 500 m. A dítě bych mu moc často nedávala, takovýhlemu „přpadu“ bych si soudně vymohla klasické návštěvy dítěte 1× za 14 dní na víkend. Nepodceňuj to, tím nechráníš jeho, musíš ochránit především sebe a hlavně a především tvoje dítě. Dej to k soudu a dítěti i sobě jen pomůžeš. On je tvrdý, musíš být také tvrdá a nenech se dál trápit. To odnáší zase jen tvé dítě, které vnímá ty tvé nervy, v dospělosti bude neurotické a plačtivé, bude celý život chodit po psychologických vyšetřeních, to snad nechceš, potřebuje mámu klidnou a spokojenou, aby nevyrůstalo ve stresu který se odrazí na jeho nervech a budeš mít dítě nevyrovnaného nerváka. Okamžitě to zační soudně řešit, opravdu.

anonym

Kopnout mu pořádně do koulí, nejlépe baseballovou pálkou, pokud se zrovna přiblíží.

nimbus4

Doporučuji respektovat názor Kolesy, u nichž již kvůli nebezpečnému obtěžování kriminálka byla, že Michale?

Damiana

bolak: Ten moment překvapení tam bude v každém případě, protože mu to naruší scénář. Člověk, který ví, že dotyčný ví, že on ho sleduje a není odhalen jako šmírák, často čeká právě na nějakou protiakci. Proto je tak nápadný. Možná chce, aby s ním ona promluvila a netroufá si na to sám. Jestli si ale půjčují dítě, a všechno je v pořádku, pochybuji, že on je takový postrach. Žádná psychicky nenarušená žena by své dítě nikdy dobrovolně nevystavila ohrožení. Vidím to tak, že on ji nejspíš chce zpátky, ale neví jak na to a on jí také není úplně ukradený, protože jinak by měla někoho jiného, dítě mu nepůjčovala a hošan v auťáku by jí byl ukradený. Tyhle provokace s líbačkou před bývalým fungují jen u toho, kdo si je jistý svou morální převahou, tzv. Je už dál – ne u vztahové nevyjasněnosti a možná i zbytků citu. Lidé by měli vždy vycházet ze své přirozenosti, z toho, co sami chtějí a ne hrát divadýlko, které je jim samotným proti srsti. Nikdy to nevyjde – protože to nejsou oni a neumí to – a nakonec se obvykle ještě naštvou na toho, kdo jim to poradil. Také to má svou pointu. Zpravidla se dají dohromady s tím bývalým a společně pomlouvají toho chytráka, který vymyslel to, co je by přece v životě nenapadlo. Proto je třetí osoba při poruchách vztahů často tak důležitá – je dokonalým tmelícím prvkem, když to vyjde:-))
Jediný možný zádrhel vidím v tom, že on jí jezdí večer pod okny s čtyřletým dítětem. Takhle to vypadá na vydírání – ona se může bát, aby neviděl, že tam někoho má a neublížil chlapci. Pak ale zase nechápu, proč mu ho tak klidně a tak často půjčuje.