izie999

Obsah trojbokého hranolu?

doplněk k moji předešlé otazku:Psala jsem přece trojbokého hranolu.A taky jsem psala,že chci obsah plaště,což znamena obsah pobočných stěn.

Nejlepší odpověď
dudu

Jestli dobře chápu, tak chcete vypočítat povrch hranolu.,… pokud jsou stěny tvořeny jen rovnostranými trojúhelníky, pak povrh jednoho vypočtete: základna x výška/lomeno dvěma a to vše násobeno počtem stran /4-mi?/. Jde-li o čtyřboký jehlan, pak k povrchu čtyř rovnostraných trojúhelníků přičtěte povrch základny-čtverce /á.krát.á/.
Kolegové tento blábol snad zkontrolují a opraví.

Další odpovědi
mosoj

Ano přiznávám rozdíl mezi definicí pláště a povrchu hranolu jsem již jaksi po 45 letech zapoměl. Takže z mojí minulé odpovědi je třeba vypustit obsahy podstav. Ostatní platí :

Nebo zde je další definice :

Plášť hranolu je rovný součinu obvodu kolmého řezu příslušné hranolové plochy a délky pobočné hrany.