Pájo

Obrtlík. Čím byl původně (a nebo co/čím je) obrtlík? Díky.

Našel jsem několik předmětů, které se tak nazývají (od okenní kličky, přes lodní okno, součásti vodítek až po náhradní díl ke klavíru…

Nejlepší odpověď
annas

Ještě doplním, čemu se původně říkalo obrtlík:

  1. součástka jednoduchého zařízení otáčející se kolem své osy; původně jen ze dřeva.
  2. nástroj k napravení vymknuté kosti tahem, založený na principu rumpálu: přivázal sem jeden kraj nádoby, jenž slóve obrtlik, k chodidlu nožniemu pevně vezpod a postavil sem dva člověky při noze, která měla byšta hýbati a točiti tú nádobú k mé vuoli.

Etymologický slovník

Další odpovědi
arygnoc

obrtlík

  • otáčavé zariadenie (na uzavretie oblokov, dverí).
  • zariadenie, na ktorom sa niečo otáča.
  • závažie na vretene.

http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=3&book=o&vy­pis=1&dotaz=o­brtlik

Ar

Ono se mnoha věcem říká obrtlík, ale vždy to jsou věci které se nějak otáčejí nebo točí. Vychází to ze slova obrtel.

jmhad

tady se opisují slovníky.Z české praxe – když půjdeš do železářství a řekneš,že chceš obrtlík,tak ti dají na jednom konci zploštělý háček a na druhém se závitem do dřeva. A to v různých velikostech.Tím se jednoduše zajišťovaly, zpravidla na venkově, proti samovolnému otevření okna,okenice, dvířka od chlívku,králí­kárny,dveře od kadibudky a další.Ale jen proti otevření – ne proti „vloupání“.Jenže co ukrást v kadibudce.

annas

Ad jmhad. Vy víte, jaký byl původní význam slova obrtlík?