Obrana proti statické elektřině? Nedávná otázka „helpmelidi“ ohledně statické elektřiny-jak si pomoci?

Mám problém- pořídila jsem si před nedávnem krásný přehoz, ale od té doby jsem stále kopána. Jakmile se zvednu ze zmíněného textilu, něčeho se dotknu, jsem bita. Nepomohlo praní v aviváži, prostě jsem nešťastná, přehoz se mi líbí, vybírala jsem ho dlouho. Včera jsem si stěžovala
na jedné návštěvě a bylo mi řečeno, že mi pomůže když si nainstaluji
k přehozu měděný drát..... Nejde mi to do hlavy, můžete mi poradit, jak to mám provést v praxi? Nejedná se o vtip?

Nejlepší odpověď
Drap

Nejedná, jákýkoli vodivý materiál připevnit k závěsu a uzemnit. V bytě nejlépe k vodovodu nebo topení a bude po problému.. Stačilo by třeba k přehozu připnout kovovou svorku a tu uzemnít.

Mapel

Já to spíše pokládám za krásný vtip. Sice fyzikálně to Drap napsal dobře, ale ta realizace je pro zasmání.

Jednak by jsi nejdříve musela změřit zemní odpor. Potom stanovit nulový potenciál vůči zemi. Vypočítat indukované napětí při atmosférickém výboji mezi nulovým potenciálem a zemí, kde desetiny ohmů ti mohou zapříčinit nebezpečné napětí. No prostě vtípek, kdy bezpečná realizace by dala na zadek estetičnosti, kvůli kterému jsi přehoz kupovala.

Jsou však chemické přípravky, které mění, nebo omezují fyzikální vlastnosti látek a snižují možnost vzniku statické elektřiny. To ovlivňuje i relativní vlhkost.

anonym

ad Mapel, naprostý souhlas. Kompletoval jsem skutečné profiodkazy na vyrácení chimér od místního brouka pytlíka a ženské se nechaly zmást mystifikací, takže otázka uzamčena.

  1. Uzemnění má smysl jen u vodičů, syntetický přehoz s chlupy (a'la chemlon), je jasný izolant.
  2. Proto se v domácnostech řeší jednak vlhkostí vzduch (50–60%), případně ionizátory. a především odstraněním příčin vzniku v interiéru.

Dále podlaha, koberečky, obuv, případně oblečení. Většinou dochází k indukci náboje opačné polarity právě chůzí po podobných materiálech. (Např. v nemocnicích bývají antistatické podlahy).
Tudíž základní prevence je neutralizovat náboj vlastní osoby, pak nemá co přeskakovat.
Elektrostatická elektřina má i několik kV, ale naprosto mizivý proud.
Nemůže ublížit, jen je nepříjemná.
Další reálné zkušenosti z praxe v názorných odkazech:
Pro zajímavost – týž dotaz se už před časem řešil i na Poradte.cz, kde je Bohemica registrována pod týmž nickem.
http://www.be­ty.cz/bydleni-a-design/clanky/393/Sta­ticka-elektrina-Zname-jednoduchy-trik-jak-na-ni
http://fyzmatik­.pise.cz/428-obrana-pred-statickou-elektrinou.html
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sta­tick%C3%A1_elek­t%C5%99ina
http://www.po­radte.cz/domac­nost-a-bydleni/8422-staticka-elektrina-ze-sedacky.html

Led_

Máte pravdu, že bežný textilný prehoz nemá význam takto „uzemňovať“, ale…sú aj textilné prehozy, ktorých súčasť sú kovové – vodivé vlákna…
Sú prípady, keď koberec, či kreslo trením vyvoláva statickú elektriku, (človeku neškodí, to máte pravdu, pokiaľ nepoužíva zariadenie na podporu srdca),
ale pri napríklad výpočtovej ektronike toto napätie prekáža, môže ho poškodiť, preto sa používa ´dočasná ochrana´ pomocou kovového náramku spojeného s uzemnením spoločným s vodivou pracovnou plochou – cieľom je uvedenie všetky dosiahnuteľné neživé vodivé časti na rovnakú úroveň s nulovým potenciálom zeme t.j. vyrovnať rozdielné potenciály na častiach, ktorých sa človek múže súčasne dotknúť.

Led_

máte pravdu na nomináciu táto Drapova odpoveď nie je

anonym

Možná by bylo záhodno se juknout na ČSN Ochranné pospojení, aby diskutéři vůbec věděli, „která bije“.
Za podobné bludy a pochybení následují v reálných firmách docela tvrdé postihy a revizní technik by mohl zakázat provozování celé instalace s takovýmito „pseudorozvody“!

anonym

Chodím převážně v bavlně, ale problémy asi mají i psi, co se na tom přehozu občas povalují. Všechno peru v aviváži. Postřik- to bych musela stříkat i ty psy…Teď mě pánové nezabíjejte, ale za pohovkou s tím přehozem mám prodlužovačku se zásuvkami. Měděný drát jsem smotaný vetknula pod přehoz a volný konec omotala kolem kolíku v zásuvce :)) a zdá se, že to funguje!

cochee

No proč ne, když to nepřekáží 🙂 fungovat to bude se správně zapojenou prodlužkou, tj. v první řadě třížilový přívod.

anonym

Drap: jsem úplný hňup na technické záležitosti. Uzemnit znamená v tomto případě co?

mosoj

Uzemnit znamená drátem spojit třeba s vodovodem. Velice estetické řešení, ale ono by to nepomohlo. Statika se vytváří na tvém oblečení.
Zapřemýšlej co nosíš za domácí oblečení a zaměň za bavlnu( může to dělat jeden kus oblečení), také to oblečení per v aviváži. Taktéž zkus zaměnit domácí obuv za obuv s koženou podrážkou, nebo zkus antistatický sprej.

mosoj

Vepište odpověď…http://w­ww.gme.cz/antis­taticke-chemicke-pripravky/sprej-antistaticky-pripravek-kontakt-chemie-antistatik-100–200-ml-p749–039/

cochee

Drap ti napsal: „V bytě nejlépe k vodovodu nebo topení“. K tomu je nutno dodat, že topení ano, ale ne přes lakovanou část, musí to být holý kov. Vodovod může být problém, pokud jsou vodovodní trubky plastové, to by nefungovalo, i když podle normy (nevím teda, jestli ještě platí) by měly být navzájem vodivě spojeny všechny napevno instalované kovové části v domácnosti, tedy i vodovodní baterie. Uzemnění znamení fyzicky vodičem spojit dotyčnou část (zde ten „kopající“ přehoz) se zemí, čili s již uzemněnou částí domácnosti, použij kablík se zubatou svorkou na obou koncích.
Moji rodiče mají zdravotní matrace vybavené půlkou patentky a součástí byly i dva kablíky s opačnou půlkou patentky na jednom konci a svorkou na druhém konci. Matrace je ale nekopou, takže není třeba je uzemňovat a kablíky leží v šuplíku.

Mapel

Opravdu je hrozné číst příspěvky, když nemalí lidé základní znalosti. I plastové trubky se musí pospojit. Je v nich voda a ta je vodivá. Dávají se ke kovové baterii kroužky (vyrábí elektro Bečov) a pomocí vody se prakticky pospojí další části, ale v koupelně zase musí být samostatná nulová svorkovnice atd.......

Pak tu byla ukázka uzemění na kolík v zásuvce. Pokud je dobře provedena síť TNS, tak odborník si to na vlastní nebezpečí troufne, ale co když máte starou síť TNC? Pak si můžete krásně přitáhnout fázi do postele. Pokud přemýšlíte o sebevraždě, tak se omlouvám, máte to chytře promyšlené.

Jednu radu. Pokud si nejste v této oblasti jisti, tak neraďte. Můžete druhému ublížit.

anonym

Dobrovolně jsem se přiznala, že technické záležitosti jdou jaksi mimo mne, ale není to tak hrozné, že bych uvažovala z tohoto důvodu
o sebevraždě :))

Mapel

Já ti věřím, že o sebevraždě neuvažuješ, ale udělala jsi vše pro její realizaci. Pokud neznáš přesně vnitřní elektroinstalaci, tak raději nic nedělej a vydrž tu ránu.

Doma mi odešel stykač na topení a to v sobotu. Krásná představa vymrznutého domu, tak jsem udělal náhradní řešení, které není standartní, místnost ve které je kotel jsem uzamknul a klíč nechal u sebe až do úterka, kdy jsem vadný stykač vyměnil. Velice jsem si uvědomoval co by se mohlo stát, kdyby tam někdo přišel a šáhl na co nemá. Dovolil jsem si to jenom proto, že jsem osoba s elektrotechnickou kvalifikací. Takže se mi kroutí palce u nohou, když tady slyším různé zaručené rady.

Každému je jasné, že zbraň je nebezpečná a může zabít a musím mít zbrojní pas, ale elektřina je úplně to samé. Proto se snažím na různých odborných setkáních prosazovat, aby takovéto rady byly trestné. Snad se dožiji aspoň malých krůčků v této oblasti.

anonym

Mapel, děkuji! Chápu tvoje pohnutky, také se snažím páchat osvětu a předávat zkušenosti a rady, za které si mohu ručit znalostmi nebo zkušenostmi. Každý jsme prostě znalý v jiné oblasti. Od toho právě by měly fungovat Odpovědi, kde by mělo být fórum lidí z různých oborů. Bohužel ne vždy tomu tak je.