Berušinka

Obnovení alimentů

Dobrý den, dcera minulý rok v prosinci přestala chodit do školy a zaevidovala se na pracáku. Tudíž jsem volala jejímu otci, ať už mi alimenty neposílá, protože dcera nechodí do školy. Ale nyní jí vzali na střední školu a v září opět do školy nastoupí. Je jí 18 let. Mám nárok na „znovuobnovení“ alimentů ? A v jaké minimální výši. Děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Takže bych teoreticky mohla zažádat o alimenty už teď ? Aby mi už na červen poslal ty peníze ? No vztahy mezi dcerou a otcem právě nejsou moc dobré – spíš se jen ignorují. Žádne naschvály – nic podobného.

Nejlepší odpověď
kropitko

Ano od září budete mít Vaše dcera nárok na výživné. Buď se s jejím otcem na výši alimentů domluvíte,nebo si budete muset podat návrh na určení výživného k soudu.
Doplňuji:
Měla jste,před tím,než jste ex řekla ať neplatí,alimenty určené soudem???

Další odpovědi
standa

I. zpět k situaci, která už nastala

(Ne)placení výživného není ohraničeno (ne)studováním dítěte…, nýbrž okamžikem, kdy je dítě schopno se samo živit, tedy vydělávat.

A možná to pro vás bude překvapení, ale zaevidování na úřadu práce neznamená stav, kdy je dítě schopno se samo živit, takže na výživné má nárok.

Je však jasné, že toto ´přechodné´ období mezi skončením studia a zahájením výdělečné činnosti nemůže trvat do nekonečna, takže záleží na rozumné dohodě obou zainteresovaných. A pokud k dohodě nedojde, tak musí, na návrh některého z účastníků, rozhodnout soud…, který posoudí zda je dítě schopno se samo živit nebo nikoli, zda dítě dělá vše pro to, aby si práci našlo nebo nikoli, zda je placení výživného dítěti, které je již přes půlroku na pracáku, v souladu s dobrými mravy apod.

II.
Jak již bylo řečeno, samozřejmě, že na výživné bude mít ´dítě´ během svého nového studia nárok.

Vzhledem k nejspíš dobrým vztahům „dcera & otec“ se nabízí, aby se dcera s otcem dohodla na výživném MIMOSOUDNĚ s tím, že toto výživné bude svoji částkou nějak rozumně navazovat na částku dříve placenou + nějaký přirozený nárust…

Doporučuji, aby i při dobrých vztazích, byla dohoda sepsána písemně.
Doplňuji:

  1. dcera je už dospělá, takže už musí jednat pouze ona (vy ji můžete už ´jen´ radit)
  2. dcera to může na otce zkusit a pokusit se o kompromisní návrh, který by byl například o tom, že:
  1. je prokazatelné, že od 09/2010 bude studovat a bude mít nárok na výživné
  2. protože placení výživného bylo nesprávně ukončeno už od 01/2010 (mělo pokračovat…), tak se nabízí, že „obnovení“ placení nebude až od září, ale o 3 měsíce dříve…
  3. třetí argument pro kompromis je zvážit zda jsou oprávněné důvody pro navýšení výživného (vyšší náklady na studium atd.) a zda nejsou na straně otce oprávněné důvody pro snížení výživného (snížení příjmu atd.)
  1. pokud by se dcera s otcem nedohodla, tak pak vám (tedy dceři) nezbyde, než se soudit… a návrh k soudu může klidně poslat už teď a v návrhu se může zabývat jak minulostí, tak zejména budoucností.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i relativně horší DOHODA je 100× lepší než SOUD…, tak to zvažte.

kropitko

I kdyby jste návrh podala teď hned,tak pochybuji,že by Vám zaplatil už v červnu,bude čekat na jednání u soudu a pak na nabití právní moci. Pokud soud dopadne dobře,tak Vám samozřejmě doplatí výživné od doby kdy určí soud. Z pravidla je to od podání návrhu,ale můžete to požadovat i zpětně,až tři roky.

Berušinka

Ne, soudně jsem to neměla. Platil po dohodě 1500. Ale i to se mi zdá málo – ale zase se nechci soudit o víc. Bylo by to asi zdlouhavé.

kropitko

No pokud Vám nezačne zase platit aspoň těch 1500,tak Vám asi nic jiného nezbyde. Nevím jestli to víte,ale od září si bude moci dcera zažádat o přídavky od státu. Píši to,jelikož vím,že ne každý to ví,to jen tak mimochodem…

Berušinka

Přídavky od státu ? To jsem teda ještě neslyšela. A to stát vyplácí, i když by otec platil alimenty ? Nebo jak to funguje ?

kropitko

Přídavky pro děti,700 kč. S alimentama to nemá nic společného. jsou to dávky SSP,zajdete v září s potvrzením,že dcera studuje na příslušný pracovní úřad a podáte žádost o přídavky. Nevím jaký máte příjem,zda budete mít na dávky nárok.

kropitko

Pardon,měla jsem na mysli úřad práce…

Berušinka

Aha, tak já to v tom září zkusím. Ale nevím. Teď něco dcera řikala o hmotné nouzi. To je co ? Nějaký příspěvek, když je na pracáku ?

kropitko

Přiznání příspěvku v hmotné nouzi je velice zdlouhavý a nepříjemný proces.

Prostudujte si to,máte to v odkazu. Nebo úplně nejjednoduší je zajít na úřad a tam se informovat na co má Vaše dcera přesně nárok.

http://portal­.mpsv.cz/soc/hn/ob­cane/obecne

Berušinka

Tak koukám, že tu hmotnou nouzi nechám být. Ted se budu prát za ty alimenty.

kropitko

Stando není to tak,že pokud měla pani určené výživné před tím soudem,že by se na to dalo navázat?? Že by řekla manželovi,že měla mylné informace,že myslela,že platit nemusí,že teď se dozvěděla,že dcera má i nadále nárok na výživné??? Že by se dohodli,že to otec zase začne platit,tak jak určil soud(pokud určil)

standa

Je úplně jedno, zda výživné bylo určené soudně nebo dohodou, protože soud se nezabýval „nárokem“ (ten nepochybně existoval), ale optimální výší výživného.

Nyní je situace, že (pokud nedojde k dohodě), tak se soud bude nově zabývat i otázkou ´nároku´ za období 01–08/2010 a patrně dojde k rozhodnutí (pokud otec nepředloží důkazy, že si dcera nevydělávala nebo, že se ´vyhýbala´ nabídkám práce od ÚP…) že na výživné bude nárok i zpětně.

A proto doporučuji:

  1. už dnes se pokusit s otcem dohodnout
  2. když se dcera nedohodne, tak lze podat návrh k soudu (taky už dnes), který bude obsahovat dvě témata:
  1. období 01–08/2010
  2. stanovení výživného od 09/2010

Berušinka

Takže bych od jejího otce mohla chtít i za období 01–08/2010 ? Zpětně ? Dcera poctivě chodí na pracovní úřád podle kartičky. Prý to paní už na začátku říkala, že se chce vrátit do školy. Zkusíme to s dcerou zítra. A když se s otcem nedohodne, tak soud? A nebude to drahé ?

standa

Za tento typ návrhu (výživné) se neplatí žádný poplatek 🙂

Berušinka

Tak aspon, že tak :) Takže všechno u toho soudu (vyřízení apod) mě nebude stát ani korunu ? Jen čas a nervy ?