Obnova ŽL a rozjezd e-shopu

Jsem momentálně na ÚP a mám pozastavenou živnost. Plánuji si rozjet e-shop. Mám domluvené dodavatele, brzy bych mohl už objednat už nějaké zboží. Nechci platit zbytečně sociální a zdravotní, když zpočátku budou výdělky asi minimální. A tak se chci zeptat, od kdy přesně musím ŽL obnovit? První fakturou za prodané zboží? Prvními penězi, které mi dojdou za prodané zboží? Určitou sumou? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Zboží si přece může koupit kdokoliv a pokud ho neprodá a nezanese do účetnictví, tak po tom nikomu nic není, je jeho. Může ho sá spotřebovat a nechápu, proč by kvůli tomu musel mít aktivní ŽL.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jakmile začneš provádět cokoliv, co souvisí s podnikáním. Což nákup zboží určitě je.
Doplňuji:
No jako u Tatarů. Kup si pro svoji potřebu co chceš a živnosťák nech u ledu. Jakmile ho ale začneš prodávat je to obchodní činnost a obchodní činnost to pak byla již v době nákupu. Tedy jsi v době nákupu podnikal.

Další odpovědi:

Zlatý

Koupit si můžete jakékoli zboží, ale jde o to, že ho chcete dál nabízet ve svém e-shopu. Jakmile tedy zprovozníte e-shop, měl by jste mít platný ŽL. Nemusíte prodat první kus, ale jde o to, že podnikáte za účelem dosažení zisku - nabízíte zboží.

Definici podnikání uvádí obchodní zákoník:

Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Pokud jsou tedy splněny uvedené podmínky, jde o podnikání, t.j. potřebujete ŽL a musíte plnit povinnosti stanovené zákony. (t.j. nejde tedy o výši částky, ale o to, jestli se děje nebo neděje tato činnost soustavně)

Zdroj: http://www.poradte.cz/spolecno st/1444-kdy-je-nutno-vlastnit- zivnostensky-list.html

Diskuze k otázce

Zlatý

mosoj

Pokud si myslíš že budeš nakupovat, nebudeš mít obnovenou činost a později si náklady na nákup dáš do účetnictví tak to tedy udělat můžeš, ale každá případná kontrola ti to vyhodí z nákladů. Na fakturách totiž obyčejně bývá datum !!

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.