vanad

Obnova ŽL a rozjezd e-shopu

Jsem momentálně na ÚP a mám pozastavenou živnost. Plánuji si rozjet e-shop. Mám domluvené dodavatele, brzy bych mohl už objednat už nějaké zboží. Nechci platit zbytečně sociální a zdravotní, když zpočátku budou výdělky asi minimální. A tak se chci zeptat, od kdy přesně musím ŽL obnovit? První fakturou za prodané zboží? Prvními penězi, které mi dojdou za prodané zboží? Určitou sumou? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Zboží si přece může koupit kdokoliv a pokud ho neprodá a nezanese do účetnictví, tak po tom nikomu nic není, je jeho. Může ho sá spotřebovat a nechápu, proč by kvůli tomu musel mít aktivní ŽL.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jakmile začneš provádět cokoliv, co souvisí s podnikáním. Což nákup zboží určitě je.
Doplňuji:
No jako u Tatarů. Kup si pro svoji potřebu co chceš a živnosťák nech u ledu. Jakmile ho ale začneš prodávat je to obchodní činnost a obchodní činnost to pak byla již v době nákupu. Tedy jsi v době nákupu podnikal.

Další odpovědi
Deli

Koupit si můžete jakékoli zboží, ale jde o to, že ho chcete dál nabízet ve svém e-shopu. Jakmile tedy zprovozníte e-shop, měl by jste mít platný ŽL. Nemusíte prodat první kus, ale jde o to, že podnikáte za účelem dosažení zisku – nabízíte zboží.

Definici podnikání uvádí obchodní zákoník:

Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Pokud jsou tedy splněny uvedené podmínky, jde o podnikání, t.j. potřebujete ŽL a musíte plnit povinnosti stanovené zákony. (t.j. nejde tedy o výši částky, ale o to, jestli se děje nebo neděje tato činnost soustavně)

Zdroj: http://www.po­radte.cz/spolec­nost/1444-kdy-je-nutno-vlastnit-zivnostensky-list.html

mosoj

Pokud si myslíš že budeš nakupovat, nebudeš mít obnovenou činost a později si náklady na nákup dáš do účetnictví tak to tedy udělat můžeš, ale každá případná kontrola ti to vyhodí z nákladů. Na fakturách totiž obyčejně bývá datum !!