Tw!st

Když vzorec pro objem kužele je V=1/33,14r2*v tak jen nehápu tu jednu třetinu, z čeho jedna třetina ?

Z 3,14 nebo z čeho ? Díky

Nejlepší odpověď
anonym

Ne, π s 1/3 nemá nic společného…
😉
Kužel prostě zaujímá jen jednu třetinu objemu válce o stejném poloměru a výšce.

Další odpovědi
Emefej

To jsem zvědav, na co se tady zeptáš, až narazíš na vzorec pro objem koule..Tam je těch třetin ještě víc.

Kelt

Kniha Zajímavá geometrie autor J.I. Perelman 1954, píše univerzální vzorec pro každé těleso, to je
V= v/6 (p1 + 4p+p2)
V je objem, v výška, p1 a p2 plošné obsahy dolní a horní podstavy, p plošný obsah středního řezu – průřez tělesa uprostřed jeho výšky,
Pro kužel dostaneme V= v/6 (p1+4p1/4+0) = p1v/3 a p1 je plocha kruhu, tedy dolní podstava.
Kdyby se jednalo o válec, který má stálý průměr, a změřil se jeho objem a potom do tohoto válce vložil kužel o stejné výšce a průměru, zbudou 2/3 objemu válce, protože kužel zaplní 1/3