Oběh planety

Dobrý den, mám problém s jednou otázkou.
Tady je znění: Představ si planetu, která obíhá kolem Slunce s periodou 180 dní a otáčí se ve stejném smyslu, v jakém planetu obíhá. Sluneční den by na ni trval 18 hodin. Jak dlouhý by byl hvězdný den?

Odpovědi
blesk26

Na níže uvedeném zdroji jsem našel vzoreček, doufám, že správný … zkus to podle toho spočítat … já si nejsem výsledkem zrovna dvakrát jistý :D

Zdroj: http://www.shat­ters.net/forum/vi­ewtopic.php?f=7&t=1­2564

☮ Vašek

Dobrý den,

ideální je udělat si náčrtek, jak vypadá rotace planety za určitou dobu.

Vezměme například místo na planetě, které v čase 0 hodin míří přímo ke Slunci. V čase 18 hodin opět míří přímo ke Slunci (uběhl jeden sluneční den), ale planeta je již jinde na své oběžné dráze – uběhla mezitím 1/10 své dráhy.

Celková rotace planety z hlediska stálic je tedy více než 360°: planeta se musela otočit jednou dokola a ještě o kousek, aby se náš bod opět natočil ke Slunci. Celkem se tedy planeta za 18 hodin otočila o 11 desetin kruhu.

Nás však zajímá, jak dlouho trvá otočení pouze o 360°. To je zřejmě 10/11 dne, neboli 10/11 * 18 hodin = 180/11 hodin = (16 a 4/11) hodin.