mir2

Obchodování na Aukru, Fléru a podobných stránkách

Dobrý den, prosím o radu ohledně prodeje na Aukru, Fléru a pod. Chtěl bych prodávat své výrobky, ale nemám založenou živnost. Mohu i přes to prodávat mé výrobky, když bych si prodejem vydělal třeba jen 500 – 2000 Kč měsíčně, aniž by mi hrozily např. od státu nějaké sankce? Případně existuje nějaká forma živnosti, která by se mi vyplatila zakládat i při takto nízkém zisku? Děkuji za odpovědi.
PS: nevím, zda jsem nehledal špatně, ale v podmínkách uvedených stránek jsem info podobné tomuto tématu nenašel.

Odpovědi
Hlada

Aukční portály prodej pouze zprostředkovávají. Neřeší podnikatelskou činnost prodejců. Jak je definováno podnikání se dočtete v Živnostenském zákoně. Nesouvisí s výší zisku. Ostatní se dočtete v Zákoně o daních z příjmů.
Příležitostný příjem do 20000 Kč se nedaní.

ivzez

Hlada má pravdu, příležitostný příjem do 20.000 Kč ročně se nedaní
(není nutné podávat daňové přiznání).

V tomto případě však nepůjde o příležitostný prodej ani o příležitostný příjem.
(Pozor, za určitých okolností může být podnikáním i činnost provozovaná pouze sezónně, pár dnů v roce a se ziskem do 20.000 Kč ročně.)

Budete prodávat své výrobky za účelem dosažení zisku. Pro výrobu a prodej budete potřebovat živnostenské oprávnění. Za neoprávněné podnikání hrozí dost vysoké pokuty.

A vězte, že FÚ si Aukro, Fler i další podobné weby hlídá.