Kanovka

Obce, účetnictví obcí

Jaké knihy, zákony, vyhlášky se týkají obcí, účetnictví obcí, účetních programů pro obce atd.

Nejlepší odpověď
anonym

Z obecného hlediska potřebuješ v první řadě zákon o obcích a v účetnictví zákon o účetnictví, kapitola o účtování rozpočtových organizací. Dále je třeba seznámit se se zákonem o daních a poplatcích a potom už na to navazuje to, co která obec má ve své pravomoci. V praxi to funguje tak, že každé oddělení má své zákoany a vyhlášky, které musí nejen znát, ale hlavně i užívat jejich znění v praxi. Takže těch zákonů, kdybys měla znát všechny, bude požehnaně : stavební zákon, občanský zákoník, zákon o veřejných zakázkách, zákony týkající se školství, mládeže, předškolních zařízení, péče o důchodce, o sociálních dávkách…atd.atd. Doporučuji opačný postup – navštívit úřad, na kterém bys měla pracovat a informovat se přímo na místě, které zákony budeš potřebovat ovládat. V případě, že by šlo o činnost daňového poradce a podobně, tak bych si vyžádala informace všeobecně a zákony nastudovala až k jednotlivým případům, které budeš řešit.

Další odpovědi
venkovan

Zákony a vyhlášky ve vztahu k obcím ponejvíc najdeš na webu ministerstva vnitra, lecos na ministerstvu pro místní rozvoj, financí, atd.
Je toho strašně moc. Účetnictví obce mají trochu specifické. Takže přeji hodně úspěchů při studiu. Určitě jsou i kurzy pro účetní.
Lepší informace by se dali získat na finančním odboru obce s rošířenou působností nebo na kraji.
Nicméně, pokud se člověk potřebuje v učetnictví obce pořádně prošťourat (někdy je potřeba z venčí udělat v jejich kolonkách trochu vítr, aby měli „vítr“) , tak by měl vystačit s lepšími základy znalostí účetnictví pro rozpočtové organizace.