Klarushka

Občanství .

Chtěla sem jse zeptat: Byla jsem občanem ČR jsem narozena v ČR , ale ovšem české občanství jsem si kvuli pobytu a životu v Belgii změnila na belgické občanství. Ted bych jse chtěla vrátit spatky co čech , ale ovšem jen na určitou dobu což je cca pul roku nebo rok. Mám máleho 2 měsíčního syna. Tak jsem se chtěla zeptat stojí za to měnit jsi občanství kvuli pobytu na rok v čechach?
Doplňuji:
Moc děkuji za radu:) Ale jeste jedna otázka jak je to s příspěvky na malého mam na něco narok nebo ne?

Nejlepší odpověď
sobol

Nestojí to za to, protože až uvidíte co je tu za bordel, budete se chtít rychle vrátit 😁
Teď vážně, nemyslím si, že by to měla být překážka v ročním pobytu v ČR, jako cizinec zde můžete vykonávat téměř vše co občan ČR i podnikat a dávat děti do škol.
Doplňuji:
Pokud zde budete pracovat a odvádět „české“ daně tak máte nárok i na rodičovský příspěvek (počítá se z výše mzdy). Jakožto Belgický občan byste měla mít nárok na příspěvek ze své země i když jste v zahraničí, proto si zjistěte kde je rodičovský příspěvek vyšší jestli v Belgii nebo v Čechách, protože ho můžete pobírat jen z jedné země. (takhle to funguje v okolních EU státech Polsko, Slovensko, … lidé s cizím občanstvím pracující u nás si vyberou rod. příspěvek, který je pro ně výhodnější, ve dvou zemích naráz ho totiž pobírat nelze, takže počítám, že v Belgii to bude stejné).

Další odpovědi
lorja

Nepíšete,jestli jste získala občanství sňatkem.Třeba Vám napoví odkazy:http://www.mzv­.cz/sydney/cz/kon­zularni_infor­mace/statni_ob­canstvi_cr/ob­noveni_lhuty_pro_na­byti_statniho_ob­canstvi.html
http://www.mzv­.cz/paris/cz/kon­zularni_infor­mace/statni_ob­canstvi_cr/dvo­ji_obcanstvi/in­dex.html