Hanah

Občanský zákoník-najdu tam odpovědi na problémy,které vyvstaly po zakoupení bytů a vytvořením SVB?

Zejména pro zn.Vaiko,to všechno vím.Mě jde o to,že mě neuznávají,mají svoje a mě odpoví-co kafráte.Je mi 7O.let,vedla jsem desítky let mat.školu,v domě žiji 5O let,takže přehled mám.Ale nevím, kde hledat odpovědi a jak se bránit,nechci býti ovčan.Chtěla bych potvrdit a podložit svůj názor.Prosím,od­kažte mě /kdo máte zkušenosti/ na konkrétní předpis,právní normu /i když manželovi řekli,že si s tím může…/.Stanovy máme obecné,nekonkrétní na dané situace a proto vyvstávají tyto třecí plochy o které ani trochu nestojím.

Nejlepší odpověď
Hlada

Zkuste stránky, které jsem dal do odkazu.

Zdroj: http://www.por­talsvj.cz/

Další odpovědi
anonym

Ano, stanovy jsou obecné, ale nezbavuje SVJ řídit se zákony, třeba stavební zákon, zákon o požární ochraně, apod. Stanovy určují kdo má právo hlasovat, kdy je potřeba nad1/2 hlasů přítomných a (v tom je rozdíl) kdy je potřeba většina všech vlastníků SVJ. Pokud vám dělají problém, je možné odvolat z výboru členskou základnou. Každý člen ve výboru ručí svým majetkem (bytem, to je ve stanovách). Navíc můžete jako každý občan dát podnět příslušným orgánům porušení zákona.
Nedejte se. Oni to zkouší.
právní normy(to je minimum čím se musí řídit) http://www.svoj­sikovaul.wz.cz/hlav­ni_nabidka/prav­ni_normy.htm

Doplňuji:
minimálně jim znepříjemníte to, že budete trvat na zápisu z jednání členské základny, navíc máte právo (ne vždy) vidět zápisy jednání výboru, který jedná i bez účasti členské základny. Pro jistotu žádejte písemně, ať máte něco v ruce. Ale trošku se divím, že nikdo v SVJ jim potom nejde a dělají si , co chtějí, to je na odvolání z výboru,. Už jenom že porušují stanovy SVJ. Každý člen má právo se vyjádřit a požadovat odpověď, uspokojivou odpověď. Nesmí říct, že kafráte. Musí vysvětit, případně doložit proč je to tak a né jinak (možno opora zákoů a jiných předpisů) Pokud to tak není, je to špatné.

anonym

obč. zákoník řeší občan- občan zpravidla. SVJ (společenství vlastníků jednotek) je jako bytové družstvo, i když né úplně. Pokud začnou bourat bez souhlasu členů SVJ, zeptejte se na stavebním úřadě, odboru, zda mají povolení. Sice bude pro ně tzv. semetrika (nic ve zlém, je mi 50), ale jinak je nedonutíte dodržovat minimálně ty stanovy. V nejhorším podejte trestní oznámení, protože vám jako členu SVJ vzniká škoda.