SINGO

Občanský průkaz

Dobré ráno všem, po té co jsem zjistil že nějaká chytrá hlavička vymyslela OP ve velikosti ŘP jsem se rozhodl že si ho nechám udělat, co jsem zjistil poplatek je 500kč, ted mě ovšem napadlo se podívat do kdy mě vlastně OP platí a zjistil jsem že do unora, no a má otázka zní kdybych ještě chvíly počkal nebudu platit poplatek? Jakože automatická výměna, nebo budu? Děkuji za odpověd
Doplňuji:
suaeda nevím jestly jste mě správně pochopil, ale nikdo si nic nemusí měnit povině.
Jen jsem se zeptal když si ted pujdu vymenit OP tak budu plati 500 – to vím.

Ale kdybych ještě měsíc počkal tak mě bude končit platnost, a mě zajímá jestly potom za vyměnu nic nechtejí?

Můj osobní názor je, že peníze budou chtít tak, i tak.

Nejlepší odpověď
Hykam

Podle mne by vám ho již teď měli vyměnit zdarma.
Pokud si měníte OP z důvodu ukončení platnosti, nic neplatíte.

Další odpovědi
suaeda

Jak zjišťuji tak změna dokladů (pasy, občanky, řidičáky) doznává u nás častých změn. Něco sice zavinily předpisy z EU, ale aby se za posledních pár let měnily OP asi 4× (nevím to přesně, případně mi opravte) to mi připadá jako velice dobrý kšeft pro předem vybrané firmy. Datové schránky, Langr a firma Gordic bylo také něco obdobného.
Doplňuji:
Otázku jsem pochopil a nevím, zda při běžné výměně po ukončení platnosti budou chtít zmíněné poplatky. Jenom jsem doplnil, že za vše (a nekdy) i zbytečně navíc se musí cálovat. Ještě doplním, že nové cestovní pasy se dvěma biometrickými údaji nyní stojí 600 Kč.