Mill

Občanské sdružení udělalo na valné hromadě usnesení, v rozporu se Stanovami sdružení. Co platí?

Valná hromada nezměnila stanovy sdružení, ale usnesla se v jednom bodu proti stanovám. Je to možné? Platí stanovy?Děkuji!

Nejlepší odpověď
standa

Pokud nikdo nevznese v zákonné lhůtě námitku, tak platí to, co schválila valná hromada, byť by to bylo v rozporu se stanovami.

Považuje-li člen sdružení rozhodnutí některého z jeho orgánů(…) za odporující stanovám, může do 30 dnů ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejpozději však do 6 měsíců od rozhodnutí požádat okresní soud o určení, zda je takové rozhodnutí v souladu se zákonem a stanovami.
/§ 15 zákona o sdružování občanů/

Zdroj: http://www.prav­nik.cz/uplna-zneni/uz-86.html