postcd

Obávat se padělaných drahých kamenů?

Chci si koupit po internetu několik drahých kamenů ve formě koule, vybroušený tvar, ne tzv. drůza. příklady kamenů: onyx, ametyst, křišťál, růženín (příklad: http://aukro.cz/3a-ruzenin-plamen-2-2-kg-afo-6-i3867932957.html ), septárie, jaspis

Chci se zeptat zda se vyplatí tyto druhy kamenů padělat? jak moc se mám obávat, případně jak si takový kámen v domácích podmínkách ověřit? Napadlo mě zjistit objem v kapalině a nějaká molární hmotnost nebo tak? Nějaký vzoreček?
Doplňuji:
Děkuji za komentáře a odvrácení od nákupu. Zde zajímavý článek o nákupu drahých kamenů z Aukra: http://www.gem­stone.cz/index­.php?option=com_con­tent&task=view&id=27&I­temid=31&mosmsg=D%C4%9Bk­ujeme+za+V%C3%A­1%C5%A1+hlas%21

Dokonce je zde: http://byznys­.lidovky.cz/ku­pujete-sperk-ci-drahe-kameny-ctete-rady-jak-nenaletet-podvodnikum-11a-/moje-penize.aspx?c=A130731­_143656_moje-penize_mev uvedeno, že i klasické kamenné obchody prodávají v mnoha případech padělky.

Prý „Základní laboratorní ověření vyjde zhruba na 250 korun.“ já našel za asi 600Kč zde: http://gemolo­gy.cz/in/24/de­tail

Bohužel nemám žaludek na nákup, odeslání na rozbor a ohodnocení prodejců na Aukru.

Nejlepší odpověď
beer

Já bych se obával pravosti hlavně u těch dražších (ty jsou nejvíce nahrazovány) a také nákupu na zmíněném Aukru.
Raději bych volil solidní firmu, kde by navíc odpadlo ověřování v domácích podmínkách.

Další odpovědi
MK44

Bohužel musím konstatovat, že se padělá vše, na čem lze vydělat. Chcete koupit drahé kameny? Pak se na tom, tedy na Vás, vydělat dá.

Nevím, k čemu Vám budou nějaké laicky provedené testy na kamenech, které dostanete poštou. Jak chcete při případné reklamaci doložit, že jde o tentýž a nepoškozený kus, který Vám poslali.

Chcete-li do kamenů „uložit peníze“, pak relativně nejmenší riziko podvodu je, jak doporučuje beer. Navštívit kamenný obchod zavedené firmy a pořídit kameny s dokumentací (s certifikátem).

Kelt

Když je kámen pravý, musí prodejce doložit certifikát o pravosti.
Ověření se může provést podle hustoty – změření hmotnosti a dělit objemem,
Hustota pyknometrem – záleží, jak velký kámen koupíš, podle toho existují přístroje.
měření optických vlastností, Podle chemického složení – reakce na určité chemikálie.
Zkouška tvrdostí, rýpání jiným kamenem atd.