bolak

O živáčkovi

Slyšeli jste někdy o živáčkovi v jiném slovním spojení, než
„nepotkali jsme tam ani živáčka“?

Platí tedy rovnice že: živáček = jeden živý člověk?

„V Praze havarovalo osobní auto, tři lidé zemřeli, přežil pouze živáček“ ..hm zní to blbě, co?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo živák, živáček je v původním významu slangový výraz = herec v loutkovém divadle uplatňující se neloutkohereckými prostředky.

Význam se posunul – dnes jde obecně o živého člověka.
Doplňuji:
Ještě jsem slyšela, že se nahrávce ve studiu říká „mrtvák“ na rozdíl od živého koncertu – „živák“.

Divadelní slang

http://stych-ezin.sweb.cz/Slov­nik/List-A.html

Další odpovědi
www

Ta tvoje rovnice neplatí.
Chceš-li ale rovníci, mohla by vypadat takto:
živáček = človíček, případně živý tvor 😉
Doplňuji:
P.S: taky existuje slovo „živák“, což je zařízení u řidičů kolejových souprav aby neusnuli – musí ho furt mačkat, jinak se nejede 😁