Elk

O kolika decibelech je hluk nebezpečný?

Nejlepší odpověď
rynek878

Experti se shodují na tom, že dlouhodobá expozice hluku nad 85 dB působí poruchu sluchu.
Čím je doba pobytu v hluku delší a čím blíž je člověk ke zdroji hluku, tím je hluk nebezpečnější.

(Třetí den po letošním Silvestru navštívil naši ordinaci pacient, kterému někdo odpálil těsně vedle ucha silvestrovskou petardu. Exploze protrhla bubínek na dvou místech a způsobila nervovou poruchu sluchu. Na druhé ucho dotyčný už léta neslyší po operaci a nevidí na jedno oko. Po výbuchu byl natolik otřesen, že utíkal pryč aniž se snažil zjistit, kdo mu to způsobil…
Toto je důvod, proč se snažím prosadit regulaci používání zábavné pyrotechniky mimo přesně vymezený čas a místo.
Výzkumy ukazují alarmující vzestup poruch sluchu u mladých lidí. Připisuje se hlavně poslechu hlasité rockové hudby na koncertech anebo z walkmanů.
Co může hluk způsobit mimo poruchy sluchu?
Při poškození sluchu často dochází ke vzniku tinnitu – což je zvonění, pískání, anebo hučení v uších. Často na celý další život.

Pro představu:
0 dBnejslabší zvuk, který slyší lidské ucho
30 dBšepot, zvuky v tiché knihovně
60 dBzvuky normální konverzace, šicí stroj, zvuky psacího stroje
90 dBsekačka na trávu, hluk nákladních aut. Maximálně 8 hodin denně bez následků na sluch.
100 dBřetězová pila, pneumatická vrtačka. Maximálně 2 hodiny denně bez ochrany sluchu.
115 dBRockový koncert, klakson auta. Maximálně 15 minut denně bez ochrany
a bez rizika poškození!!!
140 dBStřelní zbraně, petardy zábavné pyrotechniky, raketové motory.
Tento hluk způsobuje bolest a i krátká expozice může vážně poškodit sluch!!

To Bobby,vy si ani nedovedete představit dělat denně 12.hod.při 80–90 decibelech.

Zdroj: http://refera­ty.atlas.sk/pri­rodne-vedy/biologia-a-geologia/34731/?prin­t=1

Další odpovědi
Bobby

130 dB je práh bolestivosti a při trvalém působení může způsobit nevratné poruchy sluchu

Zdroj: wikipedia.org

Michálek1245

Ono je to jak kde. Třeba při měření hluku v chráněném prostoru staveb jsou úplně jiné parametry než třeba v rodinné zástavbě nebo v centru města u nádraží. Obecně vzato lze ale říci, že pro člověka je nebezpečné cokoliv od 100 dB výše při dlouhodobém vystavení. Docela dost se toho na tohle téma dá najít v různých vyhláškách o bezpečnosti prá­ce.