mosoj

O kolik % váží předmět na rovníku méně než v oblasti polů a proč ?

Doplňuji:
Proč je na rovníku nižší g ?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

g je na rovníku 9.78 a na pólu 9,83

Další odpovědi
kelley

Je to čistě moje vlastní úvaha – ale tipuji že je to kvůli zploštění Země na pólech – v oblasti rovníku je tedy Země „tlustší“ a je zde tedy povrch o něco více vzdálen od zemského jádra než na pólech.

RedC22

Jak poznamenal kelley, je tam nějvětší vzdálenost od těžiště. K tomu ještě přidej setrvačnou odstředivou sílu, která působí proti gravitační.