JájsemRaibek

O kolik stupňu celsia se ohřeje voda v bazénu?

Bavil jsem se s kamarádem a ten mi tvrdil, že si hřeje vodu v bojleru. Nechci teď probírat cenu ohřátí vody a vlastně nehospodárnost, ale já tvrdím, že to vůbec nepozná.
Jde o to, že má bazén 3,5m3 (3500 l vody) a on do něj chce pustit vodu ze 120 l bojleru.
Voda v bazénu má cca 24°C a 120 l vody v bojleru má 60°C. O kolik °C se zvýší teplota vody v bazénu?

PS: Doufám, že je všem jasné, že to není úkol, já už úkoly nemám hooodně dlouho. Díky.

Lamalam vypadám snad jako anštajn? :D :D :D
nějaký m2-c2, t2 ježiš co to je?? :D :D :D
Jen jsem se bavil s kámošem, máme bazén, vodu a bojler nic víc. Díky.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Přesně by se to dalo vypočítat pouze u dokonale tepelně izolované soustavy. Orientační výpočet si můžeš udělat pomocí kaloriometrické rovnice:
m1c1(t-t1)=m2c2(t2-t)
Hodnotu c můžeš v tomto případě zanedbat, je na obou stranách rovnice stejná.
Doplňuji:
m1 = hmotnost vody v bazénu
m2 = hmotnost vody v bojleru
obě hmotnosti si musíš vypočítat na základě hustoty vody pro danou teplotu
t1 = teplota vody v bazénu
t2 = teplota vody v bojleru
t = výsledná teplota po ohřátí
c = měrná tepelná kapacita vody (tu nepotřebuješ)
Ze vztahu si vyjádři t, dosaď a vypočítej. Já už to mám.

Dochy

tim jednim bojlerem zvedne teplotu z 24 na 25,6 (za predpokladu, ze se to tam vejde)