bolak

O kolik se člověku sníží IQ po lobotomii?

Když má někdo dejme tomu 140 bodů nebo kolik je průměr, provedli by mu lobotomii a pak mu dali vyplnit IQ test znova, naměřili by mu stejně, o trochu míň a nebo by mu vyšlo že je to idiot? Používalo se to myslím na agresivní lidi (tzv.psychouše), ale jakým způsobem takový zákrok zasáhl inteligenci?

Nejlepší odpověď
anonym

„Pacientka po operaci přestala pociťovat úzkostné stavy, roztěkanost a paranoiu. Správně hodnotila svůj současný duševní stav i stav před operací. Inteligence a chování nebyly zjevně narušeny.
Od objevení antipsychotik po roce 1950 počet uskutečněných operací výrazně klesá.“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lo­botomie

Další odpovědi
Damiana

Frontální lobotomie je operace, během níž se zničí kus čelního mozkového laloku. To je část mozku, která je mimo jiné zodpovědná za přemýšlení o budoucnosti, k poruchám řazení událostí v čase. Nevzpomenou si, kdy co bylo. Levostranná lobektomie se projeví v testech na slovní podněty, pravostranná zhoršuje výsledky testů obrazových. Celková inteligence je téměř nepostižena. Někdy se ale třeba objevuje neustálé přecházení sem tam.
Při poruše konvexní (vypouklé) části frontální oblasti nastává rozpad pohybových programů. Porucha řeči se objevuje při poruše levého frontálního laloku, řečová inertnost (odolnost) a aspontaneita u poruchy pravého laloku.
Frontální lobektomie odstraňuje tzv.experimentální neurózy. Pokud se provede jen narušení prefrontální oblasti (lobotomie), tedy nikoliv odnětí, tak bludy a fobie u pacienta sice nadále existují, ale už ho neobtěžují. To vedlo k používání lobotomie při neztišitelné bolesti. Tento duševní postoj po tomto zákroku se někdy přenese i na vztahy k lidem, společenskému chování a návykům osobní hygieny. Je doprovázen poškozením čichu.
U člověka mají následky lobotomie velkou individuální variabilitu. I když je zákrok v několika případech úplně identický, může se lišit: záleží to především na pacientových zkušenostech z předchozího životního období. Dnes trakvilizéry (prášky na spaní) dosáhnou stejného účelu jako při lobotomii, proto se už téměř nedělá.

Pro zajímavost:
První porucha frontálního laloku se projevila u případu Phinease Gage.
Následkem vážného zranění mozku měl Gage zasaženy funkce čelního laloku a musel podstoupit frontální lobotomii. Když se zotavil, působil navenek stejně jako kdysi, avšak v podstatě už to byl jiný člověk. Phineas byl před nehodou milujícím a zodpovědným manželem, inteligentním, pracovitým mužem s pevnými morálními zásadami. Na železnici, kde pracoval jako vedoucí, měl velmi dobrou pověst.

Po nehodě se jeho pracovní morálka radikálně zhoršila, až zcela ztratil smysl pro zodpovědnost. Často se rozčiloval. Stal se emocionálně nestabilní a neuctivý. V kontaktu s lidmi používal hrubé výrazy, odmítal společenské zvyky a konvence. Ztratil také zájem o duchovní věci. Oceňovaný pracovník se stal nezaměstnaným. Jeho lékař, doktor John Harlow, konstatoval, že nehoda vážně narušila Gageovu „rovnováhu mezi rozumovými schopnostmi a těleskými sklony“. Gage přišel po poúrazové frontální lobotomii o osobnost, morální zásady a zodpovědnost vůči rodině, církvi i lidem, které měl rád.

Mrkni ještě do odkazu, od strany 125 by tě to mohlo zajímat.:-)
http://psycho­logie.ff.cuni­.cz/studium/prf/bi­ologie.pdf

bolak

Damiana: mrknu na to :) mě vždycky fascinoval ten split brain syndrom, nebo jak se to jmenuje, jak člověku přeštípnou most mezi hemisférama on najednou levým okem nevidí věci na pravý straně místnosti, ani je nemůže uchopit..

..jednou bych do toho možná šel, mylíš že můžu požádat svýho chirurgra, aby mi vzal štípačkama corpus callosum?

Damiana

Dělá se to taky skrz horní víčko. Speciálním skalpelem se to tam nařízne, pak se jím prorazí lebka (v těch místech je hodně tenká) a chvíli ti tou kudlou šmejdí po laloku. Něco se tam uvolní (rozřízne) a hotovo. Používá se to ale v případě těžké schizofrenie. Kolik, že máš těch profilů?:-)

bolak

krása…znáš někoho kdo to dělá? :) že by mě vzal, z protekce?

nebo to nejde, nechat si to udělat bez diagnózy? jako z estetiskejch důvodů? :) i když já už bych něco vymyslel..třeba jak sem tu odpovídal na tu pihu..tak to u mě probíhalo tak, že sem došel za doktorkou a říkám jí že bych to chtěl pryč..a ona říkala že se za to platí tři stovky, tak jí říkám že to chci vyoperovat zadarmo, a ona prej že to zadarmo nejde, to bych s tou pihou musel něco mít…tak říkám: „prej nejde, to se ještě uvidí!!!“ (chápeš ne? výzva :)))

šel sem domů, zagoogloval sem na téma „rakovina kůže“, a čtu: „hlavní příznaky jsou změna tvaru nebo velikosti znaménka, bolest případně svrbění“ …tak sem šel na kožní ambulanci a říkám: „mám takovej problém s pihou“ a ta doktorka „jakej problém?“ a já říkám: „no, tak jako se začla zvětšovat, svrbí a občas i bolí…“ a ona hned: „no tak to radši vyoperujeme“ a já na to: „no tak když to musí bejt..“ :))

a neplatil sem ani korunu a ještě jako bonus mně to poslali někam na histologii, kde to teď zkoumaj mikroskopem.. :))

co na to říkáš, jako lékař? že existujou takovýhle lidi… :))

Damiana

Hmm… To jsi ale dost odvaha. Teď jen, aby ti náhodou nestanovili nějakou děsivou diagnózu… Také se už stalo. Nejdřív děsná sranda a pak… Nechci tě ale strašit, protože podle toho, jak to u nás vypadá, ti z té histolky najdou tak akorát graviditu…:-)
Co se týká „lobotek“, ty už se dneska moc neprovádějí (u nás), spíš se do lidí cpou prášky, které z nich udělají „zeleninu“ spolehlivě a pacoš za ně utratí víc.
Měla jsem taky případy, kdy se lidé nabiflovali a snažili se předstírat, ale „nějak“ jsem to poznala:-). Daleko zajímavější věci z nich ale vylezly, až „poté“…:-)