mosoj

O kolik procent dojde skutečně ke zdražení, zvýší-li se DPH z 10 na 20 %.

Z principu DPH typuji zvýšení cen mezi 20 – 25 %
Doplňuji:
Asi jsem to trochu nadhodnotil, ale o 15 % to bude.

Nejlepší odpověď
Já...

Možná to autor otázky ani neví, ale jedná se o VELMI TREFNÝ DOTAZ!

Jeho subjektivní (principiální) odpověď taktéž skvělá!

Objektivní odpověď: chce se říct, že o 10%, ale omyl! Je to 9,090909atd.%

Opravdu šikovný dotaz. Platí to i obráceně – když vám v obchodě inzerují „PSEUDOslevu“ odečtením 20%-ní DPH, také to nebudete mít levnější o těch 20%, ale JEN o cca 16%…

PS. Odpověď „Lenjičky“ je TOTAL OUT! Co ta tam zkoncetrovala chyb a hloupostí do jedné odpovědi, to je neskutečné. Tam snad není jediná myšlenka správně. Vážená Lenjičko, vy byste měla jít do vlády, tam byste zapadla…

😉

PS2. Pro „Irij“: špatná úvaha! To doufám nemyslíte vážně? DPH platí jen KONCOVÝ článek výrobní řetězu, tedy až SPOTŘEBITEL. Jednotliví podnikatelské subjekty účastnící se na „výrobě-přípravě“ produktu, si DPH ODEČÍTAJÍ!!!

UFFF!

Další odpovědi
Drap

Mělo by to být 10%, ale skutečnost je jiná.........záleží na každém obchodníkovi. Někde by to mohlo být i pod deset procent,ale předpokládám, ře to bude téměž u všeho více.

arygnoc

o 9,0909%
Doplňuji:
Z čistě matematického hlediska se jedná o zlomek 1,2/1,1 (1,2 je nová cena s 20%, 1,1 je pôvodní cena s 10%, 1 je cena bez DPH).
Teda nový základ se stáva 110% procent původní ceny. Kdyby tento zd o 10%, oproti původním 100% by se DPH zvýšilo o 12,1 %.
Proto teda DPH stoupne na 1,2/1,1 ze základu 1,1 (desetiprocentní DPH) [není to moc zložité?]

;)

jednodušeji:
pc – původní cena, 100%
dph1=pc*1,1
dph2=pc*1,2
zvyseni=(dph2-dph1)/dph1*100 (v %) – to je skutečné zvýšení proti stavu nyní, kdy platí dph1.

Lenjička

No pokud se říká, že bude nové DPH 20%, znaméná to, že oproti minulému roku bude chleba stát o 20% víc. Takže pokud teď stojí 30 Kč, tak nynější DPH jsou 3 koruny. Ale příští rok bude chleba už za 30+(30/100.20)=36 korun. To znamená, že nebudeme platit jen ty původní 3 koruny navíc, ale ještě těch 6. To je dohromady 9. A 9 z 36 je už 25%…

Tak zlé je to s námi…

dědapetr

Má to být 20%DPH,ale podle posledního zjištění se dohadují o 18%DPH bez vijímek.Dohaduje se trojkoalice.http://do­maci.ihned.cz/c1–51043040-dalsi-diskuse-nad-dph-do-hry-vstupuje-18-bez-vyjimek-a-vyssi-odvody-firmam

irij

aha dík