Dane

O jakou psychickou poruchu se jedná?

V mém okolí je jedna osoba, jejíž chování je natolik iracionální, že ho nedokážu rozebrat, a tudíž ani pochopit. Chové se divně a provádí různé rituály. Za nejbizarnější považuju její „rituál s knoflíkem“, který krouživými pohyby prstem masíruje.

Jedná se o psychickou poruchu nebo bych měla začít používat taky knoflík?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nic nerozebírej a soustřeď se na sebe.

Další odpovědi
anonym

Být sama sebou a nenechat se vtáhnout do jejího světa, nemusím pánbičkáře, kteří si myslí, že můžou ovládat boha, toho máme pod kontrolu, když ho umíme popsat a to je celá výhoda, dar i prokletí. My jako lidé jsme stvoření a ne stvořitelé, samozřejmě je potřeba se vyvíjet, až k duševní dospělosti, ať jsme zdraví a plnohodnotní či vyvážení.

Mc Merkurion

… každý má nějaký rituál,to,že nedokážeš pochopit její jednání,ještě neznamená,že je iracionální,i­racionální může být tvůj pohled … jako příklad uvedu věřícího a ateistu v pohledu na existenci boha … a rituál s knoflíkem,při pohledu na kominíka taky provádím …

lexx

vcelku neškodná obsese, rituál, takových pošuků dneska je, každý třetí řekl bych

Kepler

Mnoho lidí je pomatených, a tak se uvolňují podle vlastních představ. Proboha, jen se nenechej uvolňovat podle představ pomatenců!

Dane

Mc Merkurion: Slovem iracionální jsem chtěla vyjádřit, že její rituál s knoflíkem je něco, co je těžko přístupné rozumovému chápání.
Pokud je tedy uvedený rituál (zapomeňte teď na kominíka) odůvodnitelný rozumem, co z toho můžeme usuzovat?

Mc Merkurion

… sledovala jsi někdy seriál Monk? taky měl rituály a byl nadmíru inteligentní (někdo by ale řekl,že blázen),ale na druhou stranu Otík měl taky rituály,než ho šoupli k Turkovi …

Mc Merkurion

… abych tedy odpověděl,usuzovat z toho můžem kulový …

Dane

Tvrdil jste, že to je racionální, tak byste to měl umět zdůvodnit (i bez kominíka). 🙂 Kulový by rozhodně nemělo zaznět.

Mc Merkurion

nevrdil jsem,že je to racionální,tvrdil jsem,že nemůžeš tvrdit,že je to iracionální … bez znalostí onoho jednání a souvislostí,nejde odpovědět na otázku „O jakou psychickou poruchu se jedná?“ ani souhlasit s tím,že se skutečně jedná o poruchu…

… ale ty máš s pochopením odpovědí a hlavně s nesouhlasnými zkušenosti: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-probiha-screening-proverovani-uchazecu-o-zamestnani-z-pohledu-personalisty

Dane

Jde na to odpovědět a částečně tu odpověď uděluje lexx, když píše o obsesi.

OCD (obsedantněn kompulzivní porucha) možná není chápána jako porucha v pravém slova smyslu, (stejně jako např. psychopatie, která je dnes chápána jako životní styl..), protože tím trpí kde kdo a je to nejspíš jenom průvodní jev nějakého mnohem závažnjšího onemocnění.

zkušenost je to velká.

Mc Merkurion

… jo,touto poruchou trpí hodně lidí,vidím je dost často jak se křižujou,vzívaj neexistující bytost a věří na pohádky o nesmrtelnosti > to je taky iracionální chování? z mého pohledu ano …
… svatby by něměli bejt v květnu,nešťastná třináctka > už chápeš,že to co je z tvého pohledu iracionální,z ji­ného být nemusí?

… proč se má vykročit pravou nohou > netrpíme tím nějak všichni?

… on to totiž může bejt úplně obyčejnej tika nebo nervozita …

Dane

Jak už jsem psala, je to tak zvláštní, že to absolutně nelze srovnávat ani s kominíkem ani s nešťastnou třináctkou atd.

Upřímně lituju děti, jejichž rodiče trpí něčím podobným. To musí být strašné vyrůstat s takovým masérem…

Mc Merkurion

… dětem to neva,todle se většinou dědí,horší to je s tim kostelem,tam je to rodiče nutí > a to je už omezování …

anonym

Nejspíš jde o rozšířené vědomí a to může být přirozené, psychedelické nebo oboje, důležité je se "uzemnit"a uvědomit si svoje tělo, jeho pudovost či potřeby a ne v žádném případě utíkat stůj, co stůj z reality, JSME LIDI.

anonym

kryplere, vypadám jako pomatenec?jsem mnohem moudřejší, než vy a to jsem nejspíš mlačí, ach, ty vaše úvahy, základní princip je všude a ve všem a je úplně jedno na jaké téma, mám to vyzkoušené.

Kepler

No tak si to zkoušej dál Pupíku.

anonym

Ovšem jak jinak, taky zraju, ale už nebojuji sama se sebou.