Karelcz

O jaká fakta se opírají věštci?

Z toho co jsme zjistil, je to pod úrovní náboženství, které je částečně založeno na historických faktech. Některé události a postavy je možné historicky a vědecky doložit. Ten nejasný prostor který tam je je prostor pro víru…Tedy v něco věřím a doufám. Stále to není pravda…

Ale nějaké věštění? Kde to bere pravdu? Proč to je pravda? Proč to je něco v co by měl někdo věřit? Je tolik lidi co něco někde věští a tolik knih…A spojuje to jedno. Někdo něco viděl, zažil co nedokáže dokázat a podle toho má nějakou moc. To není důkaz.

Snažím se zjisti, zda to stojí na nějakém reálném a faktickém základu. Osobně to vidím jako kecy. Zejména to, že někdo argumentuje vesmírnou silou a sám nemá důkaz ani není vědec. Prostě to nějak cítí…

Kdybych připustil, že existuje nějaká moc, tak ten člověk by to mohl dokázat lehce. Pravdivostí jeho věštění. To by muselo být 100%. A to jsem nikde nenašel. Tedy zatím to vypadá na podvod.

Nejlepší odpověď
arygnoc

predovšetkým si ujasníme fakty:
ŽIADNE náboženstvo nie je založené na historických faktoch, ale na vysvetľovaní faktov – prečo to je práve tak a ako dobre to zariadil boh toho ktorého náboženstva. a to je podstatný rozdiel.
druhý fakt je, že KAŽDÉ náboženstvo je dogmatické – JE TO PROSTE PRAVDA A NEDISKUTUJE SA O TOM. a to nemožno historicky doložiť ani pri najlepšej vôli.

veštenie:
čo pokladáme za veštenie?
sú to napr. i pranostiky, prognózy, plánovanie?

ale vy máte pravdepodobne na mysli moderných veštcov.
treba si uvedomiť, že veštby sa vyhodnocujú ex post – nevieme, či sa splnia. nostradamus tak zložite a hmlisto popísal budúce veci, že ich možno aplikovať prakticky na čokoľvek.
a o to ide – nie čo je veštené, ale čo CHCEME VIDIEŤ, že bolo vyveštené.

je už iba na tom ktorom jedincovi či spoločnosti (akokoľvek ovplyvnenej), ako veštbu a jej naplnenie pochopí. nemožno jednoznačne hovoriť o podvode, ale skôr o sebaklame.

😉

Další odpovědi
zjentek

o fakta představivosti

ponovotny

jsou to fakta typu „13 je nešťastné číslo“ – tedy fakta vědecky neprokázaná, ale třeba vědci z NASA by ti asi mohli vyprávět o Apolu 13