Zlatý

O Hrabalově výročí se už zde psalo. K vysvětlení jeho smrti se mluvilo o sebevraždě a náhodě.K čemu se přikláníte ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pravdu se nikdy nedovíme. Ale podle různých Hrabalových vyjádření se domnívám, že šlo o úmysl.

Znova jsem si připomněla názory a úvahy těch, kteří byli v Hrabalově blízkosti. Zmiňuji Radko Pytlíka.
Např. setkání s dlouholetou přítelkyni a překladatelkou Susanou Rothovou. Byla dlouho těžce nemocná a octla se na pokraji duševních i tělesných sil.
Návětěva pomníku a hrobu básníka Heinricha Kleista, který se v těchto místech zastřelil. Hrabal mu záviděl takovou lehkou smrt, rychlou, básnickou: "Kdybych tak byl poručík Lermontov a měl bouchačku," prohodil prý temně.
Náhodná okolnost, že pokoj byl v pátém poschodí, mohla mít pro člověka, jenž věřil v symboliku času a prostředí jako v roli osudovou. Znalec životopisů nejrůznějších spisovatelů si všiml, že u mnoha předchůdců je páté poschodí jakousi výzvou. "Kolikrát jsem chtěl skočit z pátého patra, z toho mého bytu, kde mne bolí každá cimra (je míněn byt v Sokolnikách, odkud odešla i Hrabalova žena Pipsi), ale vždycky anděl mě v poslední chvíli zachrání, stáhne mě tak, jak chtěl z pátého patra skočit můj doktor Franz Kafka...

Další Hrabalovy úvahy si můžete přečíst v odkazu

http://radkopytlik.sweb.cz/…

Člověk se dostane na dno, nenachází jiné řešení ... Jak napsal Seneca: "Vrátit se, odkud jsi přišel,co je na tom těžkého?"

Další odpovědi:

Zlatý

Já se přikláním spíš k té sebevraždě. Při jeho povaze byl zřejmě další život bez naděje na zlepšení nemyslitelný. Už ani o svoje kočenky se nemohl starat.

Pokročilý

Zachlastali na pokoji, no a pan Hrabal známý to milovník všeho živého chtěl nasypat na parapet okna pár drobečků ptáčkům a přepadl dolů a malér byl na světě. Škoda ho!

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3363
Zlatý Drap 1797
Zlatý led 1452
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1080
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.