Avatar uživatele
led

O histórii umenia vieme dosť,

poznáme prvé podobizne človeka už z praveku, poznáme jaskynné maľby, to všetko bolo vo vzťahu príroda pre človeka. Písomné zmienky o prírode ako samostatnom jave poznáme zo starovekého Grécka, ale…aj tam bol človek dominantný a príroda len doplnok.
Kedy, kde vznikli prvé maľby prírody (krajinky) pre prírodu samu, prírodu ako hlavný motív?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, rynek878, Andělé, Kerberus, anonym před 4634 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vaše otázka mě zaujala, proto jsem se snažila zjistit víc. Našla jsem informace o počátcích krajinomalby v Číně, a to v období dynastie Tchang (618–907. Významnou osobností pro počátky čínské krajinomalby
byl malíř Li S`-sün. Vytvářel krajiny plné detailů, v typické zelenomodré barevnosti…
Další podrobnosti o rozvoji krajinomalby najdete v odkazu

Zdroj: http://www.ngpra­gue.cz/gallery/4/1440-orientacni_lis­t_17_ke_staze­ni_cinska_mal­ba.pdf

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hawranek

Příroda jako jediný prvek obrazu, tj. krajinky, se v umění vyskytuje od renesance (cca 14.- 16. století)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Na umeleckých školách totiž mimoeuropske umenie väčšinou len prebehnú ako rýchlikom. Zameriavajú sa hlavne na Európu

před 4634 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Hawranek,
Ďakujem, no vy zjavne myslíte len Európske umenie.
Kerberus,
áno, mala som „podozrenie“ na východnú Áziu, ale nebola som si istá v rokoch

před 4634 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Led, děkuji. Těší mě, že Vás moje odpověď aspoň trochu uspokojí.

před 4634 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek