annas

O co šlo v tzv. třicetileté válce?

K jedné osudné bitvě došlo dne 8. 11.? Kde se bitva odehrála? Jak skončili někteří čeští páni?

Nejlepší odpověď
rynek878

Bílá hora, vrch v západní části Prahy, nejvyšší část Pražské plošiny (382 m n. m.). Tvořena opukami krytými neogenními štěrky. – 8. 11. 1620 zde došlo k rozhodujícímu střetnutí české války. Česká královská armáda (podporovaná jednotkami Protestantské unie a sedmihradského vévody G. Bethlena) pod velením Kristiána z Anhaltu byla v hodinovém střetu zcela rozbita spojenými vojsky císaře Ferdinanda II. Habsburského a Katolické ligy. Porážka českých vojsk znamenala likvidaci stavovského povstání a návrat rodu Habsburků na český trůn. V romantizující literatuře je bitva na Bílé hoře považována za národní katastrofu

link:

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/bila-hora

Další odpovědi
hanulka11

Byla to bitva na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře, svedená v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla rozhodující bitvou třicetileté války. Zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let rozhodujícím způsobem ovlivnila osud českého státu. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda Katolické ligy a armáda císaře Svaté říše římské. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou, ale lépe postavenou stavovskou armádu

Staroměstská exekuce (poprava 27 českých pánů) ze dne 21. června 1621 byla hromadnou popravou dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze. Představovala symbolickou tečku za událostmi, které začaly druhou pražskou defenestrací 23. května 1618 a skončily 8. listopadu 1620 porážkou stavovských armád v bitvě na Bílé hoře u Prahy

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bit­va_na_B%C3%ADl%C3%A9_ho%­C5%99e