Lejla

nový windows

mám otázku jak lze přeinstalovat windows Vista home basic na windows 7 děkuji

Nejlepší odpověď
Bedy

Musíte si koupit Upgrade na Windows 7. Nicméně podle úrovně dotazu bych to radši nechal odborníkům, soudím, že jste spíš běžná uživatelka, a instalace operačního systému není pro běžné uživatele vhodná.

Pokud se Vám zdá počítač příliš pomalý, tak navrhuju jedno odpoledne na to kouknout a udělat aspoň základní očistnou kůru.
Doporučuju jednou za 14 dní pravidelně čistit počítač programem CCleaner. Jen při instalaci CCleaneru odškrtněte volbu instalovat Google chrome/toolbar. S CCleanerem vyčistěte jak disk, tak i registr. CCleaner je zdarma a v češtině. Ke stažení na http://slunec­nice.cz/sw/ccle­aner.

Dále, v CCleaneru klikněte na Nástroje a v kategorii Odinstalovat se podívejte na to, co tam máte za programy. ty co nepoužíváte, odinstalujte. Pokud tam uvidíte slovo toolbar, tak to odinstalujte určitě.

Poté doporučuju defragmentovat disk, a to buď pomocí programu Defragmentace disku, který Windows obsahuje v sobě, ten najdete v Start-Programy-Příslušenství-Systémové nástroje-Defragmentace disku nebo pomocí programu Defraggler. Defraggler je stejně jako CCleaner zdarma a v češtině. Jen při instalaci Defraggleru odškrtněte volbu instalovat google chrome/toolbar.

Dobré by bylo nechat zkontrolovat počítač buď vaším antivirovým&an­tispyware programem nebo online kontrolorem ESET Online Scanner. Stačí do Internet Exploreru nebo alternativního prohlížeče zadat tuto adresu: http://www.eset­.cz/cz/domacnos­ti/produkty/on­line-scanner/ a můžete spustit celou kontrolu Vašeho počítače. Samozřejmě je to zdarma.

Na závěr ještě jedno doporučení – Plocha – lidé tam často skladují vše možné. Jenže to, co tam je uložené, systém vždy načítá při svém startu do paměti a stále je tam drží. Proto na Plochu patří pouze nejpoužívanější spouštěče programů. Na plochu určitě nepatří obrázky, filmy, hudba a další velké soubory. Od toho je tam složky Dokumenty, Hudba, Filmy a Obrázky. Zástupce těchto složek najdete i v Nabídce Start, takže jsou hned po ruce. Případně není problém si udělat zástupce na plochu. Ty mají zanedbatelnou velikost.

Případně můžete zkusit Xubuntu Linux nebo Kubuntu Linux. Tyto systémy jsou zdarma, v češtině, nemusíte tam mít antivir, nemusíte to pravidelně čistit, ale instalaci bych nechal spíše na servisu. Před instalací si můžete systém spustit z CD/DVD a můžete si ho ohmatat, jestli se Vám bude líbit. Instalaci bych však nechal na servisu, vzhledem k tomu, že jste asi běžná uživatelka.

Další odpovědi
Michal Kole

Ano, ale musíš mít uprgade médium, nebo krabicovou verzi

starčís medium do mechaniky a restaruješ a instalce se automaticky zapne