nový sňatek bez majetkoprávního vyrovnání

Dobrý den, jsme půl roku po rozvodu, ještě nemáme majetkoprávní vyrovnání. Bývalý manžel si našel před měsícem novou partnerku a rozhodl se, že dům nedostaví, že zůstanou spolu ve služebním bytě. Doslýchám se, že ona už mluví o svatbě. Těžko říci zda si svatbu osnuje sama anebo společně s mým bývalým manželem. Je tedy možné uzavřít nový sňatek, když není majetkoprávní vyrovnání ještě vyřešené? Pakliže ano to pak bude dům nás třech???Pomalu nespím… Mám docela obavy, protože já manžela opustila kvůli alkoholismu a automatům. Jeho nová partnerka je hostinská se stejnými „klady“. Mám strach, aby se to svatbou nezkompikovalo ještě víc. Děkuji moc za rychlé odpovědi.

Odpovědi
Miroslavst

Jakmile nabyl rozvod právní moci, což by teoreticky mělo být do 15-ti dnů po rozvodu, je váš bývalý manžel právoplatně rozveden a může se ihned oženit. s tím nic nenaděláte.
Majetek je jen vás obou, nová manželka jej bude vlastnit sice taky, ale jen tu část, která by mu případně připadla po rozdělení majetku.
Tak jako vy jste přišla k domu za trvání manželství, ona teoreticky přišla k půlce domu za trvání manželství, protože ta půlka by mu připadla po rozdělení. Tedy pokud byste se rozdělili o dům rovným dílem.

standa

To Miroslavst:

není pravda, že na ´novou´ manželku přejde vlastnictví k onomu domu byť jen k jeho poměrné části…

Na novou manželku může přejít vlastnictví jedině tehdy, když VLASTNÍK bude souhlasit s převodem (prodej, dar).

No a do doby než bude vyřízeno majetkové vyrovnání, jste právoplatným vlastníkem domu z 50% i Vy a bez vašeho souhlasu nemůže bývalý manžel paradoxně nakládat samostatně ani se svým podílem (natož s vaším). Celý majetek totiž stále spadá do SJM, které nebylo vypořádáno.

Nová budoucí manželka by ve ´vašem´ domě neměla mít (do doby než se za bývalého manžela provdá), bez vašeho souhlasu jako spoluvlastníka, právo užívání ani jako nájemce. Ale tento striktní výklad práva by nejspíš soud rozhodl v prospěch bývalého manžela a jeho nastávající…

btw: samozřejmě, že bývalý manžel se může teoreticky oženit druhý den po rozvodu, bez ohledu na stav majetkového vypořádání předchozího manželství