Cece-Sisi

Co je pravdy na tom, že podle nového občanského zákoníku není od 14 let věku k tetování třeba souhlas rodičů?

Našla jsem starý článek (r. 2014), kde podle nového občanského zákoníku je možné mít tetování od 14 let bez ohledu na rodiče. Kolik je z toho na tom pravdy?

Edit: nikde nepíšu, že se jedná o mou osobu :)

Nejlepší odpověď
klumprt

V tom občanském zákoníku jsem našel tohle:

§ 100

(1) Má-li být zasaženo do integrity nezletilého, který dovršil čtrnáct let, nenabyl plné svéprávnosti a který zákroku vážně odporuje, třebaže zákonný zástupce se zákrokem souhlasí, nelze zákrok provést bez souhlasu soudu. To platí i v případě provedení zákroku na zletilé osobě, která není plně svéprávná.

(2) Nesouhlasí-li zákonný zástupce se zásahem do integrity osoby uvedené v odstavci 1, ač si jej tato osoba přeje, lze zákrok provést na její návrh nebo na návrh osoby jí blízké jen se souhlasem soudu.

Možná už došlo od r. 2014 k nějaké novele, ale já to tam teď nevidím. Vidím tam v druhém odstavci, že pokud budou rodiče klást odpor, tak bude nutno získat
souhlas soudu. Podle § 102:

Soud přivolí k zákroku podle § 100 nebo 101, je-li dotčené osobě podle rozumného uvážení k prospěchu, po jejím zhlédnutí a s plným uznáváním její osobnosti.

Obtěžovat soud kvůli tetování mi připadá jako totální kravinismus, ale budiž, dějou se ve světě dnes i hroznější věci.

Další odpovědi
Baromut

Nechávala jsem si dělat tetování 3 roky zpátky a tatérka mi tenkrát říkala, že u nezletilého staršího 15 let povolení rodičů nepotřebuje.

Cece-Sisi

Příspěvek smazán administrátorem.