Dodopolasek

NOtebook při instalaci OS zapírá HDD, co s tím?

Ne notebooku jedou WIN7, disk je jasně v notebooku, hlísí se i v biosu, ale po načtení istalačky XP SP2 se objeví hláška, že PC nenašlo žádné disky. Co to je? Co s tím?

Nejlepší odpověď
Hlada

XP nevidí HDD SATA. Jsou dvě možnosti, jak to udělat.

  1. V BIOSu přepnout z AHCI na IDE
  2. Stáhnout SATA ovladače na disketu nebo flash disk a během instalace po

    výzvě zmáčknout F6 na načtení ovladačů z externího média.

Další odpovědi
cochee

Problém bude v tom, že disk je připojen na rozhraní SATA. SATA komunikuje s ostatním hardwarem na bázi jakéhosi univerzálního rozhraní AHCI, což má tu výhodu, že je to nezávislé na hardwaru toho SATA řadiče. AHCI však plně podporují systémy Vista a novější, XP ne. Proto při instalaci XP musíme instalátoru dát najevo, že disk je pověšený na SATA. Nejjednodušší možnost asi je přepnout disk v BIOSu, pokud to umožňuje, z režimu AHCI do staršího režimu, který může být označen IDE, PATA anebo Legacy. To má ale za následek jistou ztrátu výkonu (disk bude o něco pomalejší). Pokud to není možné, nebo vadí ta ztráta výkonu, je třeba doufat, že výrobce notebooku ještě podporuje XP a nabízí pro SATA řadič ovladač. Zde ale potíže nekončí: ovladač je třeba instalátoru Windows XP předložit na prastaré disketě 3,5"… CD/DVD, flashdisk a pravděpodobně ani externí disketová mechanika na USB nepřicházejí v úvahu. Protože to je zřemě pro majitele notebooku bez diskety téměř neřešitelný oříšek, je zde poslední možnost, program nLite, který umí pozměnit obsah instalačního CD Windows XP, mimo jiné i zaintegrovat do něj ovladač.