Berušinka

Norsko. Proč? =(

Opravdu hrozné =( … proč se tohle musí dít, žádná válka není, v Evropě hlad není a přesto lidé musí umírat? =( Zemřelo tolik lidí úplně zbytečně! A hlavně, co jsem slyšela, že tam bylo mnoho dětí! Pojďme společné popřát upřímnou soustrast všem pozůstalým, i když se to k nim nedostane.
Koho by napadlo, že se něco takového v Norsku stane … proč ta bomba? Proč ten blázen na ostrově?

Zase nemám slov …
Doplňuji:
Jikra: tak to se omlouvám, ale nějak mi to nedošlo, děkuji za opravu =)

HOMER: Nemyslím si, že by to bylo trapné! Prostě jsem to psala tak, jak jsem cítila! To mi nikdo vzít nemůže … myslím, že trapné jsou jiné věci … určite né vyjádření soustrasti, navíc, když byla upřímná … myslete si o mě, co chcete … napsala jsem třeba to, co by jiní nenapsali, ale není to nic pobuřujícího a sprostého!

Barnajka: No, zase si mě nezklamala =) Máš úžasné příspěvky (i délkou, i kvalitou) … na ty svíčky se podívám … děkuji moc za tip
P.S. Kdyžtak koukej do diskuze – kdyby si něco doplňovala – já už to podruhé doplnit nemůžu =) – ale vždyť víš, jak to chodí =)

Nejlepší odpověď
barnajka

Přiznám se, že jak mi normálně huba jede, na tohle nevím, co odpovědět. Milionkrát jsem tu zmínila, že mám spoustu kamarádů z muslimských zemí – a docela mám teď strach, co se bude dít. Vždycky, když se někde ve světě semele COKOLIV, co nějak souvisí s islámem, zvedne se další vlna nenávisti proti muslimům. A je už celkem jedno, jestli oni jsou viníci nebo oběti. Lidi prostě nechtějí poslouchat a nechtějí slyšet :(
V Norsku střílel protimuslimský radikál – no jo, jenže ZAS tam jsou ti muslimi nějak zapletení, že jo… Vím, že lidi teď budou zase blbě pindat a vsadím se, že se najdou i tací mí tuzemští kamarádi, co mi budou ty moje techtle mechtle s orientem vyčítat. Ať si trhnou lopatkou! I kdyby se nakrásně opakovaly útoky á la 11. září, svých kamarádů se nevzdám, protože ti mají s islámem společnýho jen tolik, že žijí v islamistické zemi. Svoje národní náboženství z hloubi duše nenávidí, stejně jako svýho pošahanýho prezidenta.
Co se stalo v Norsku, nemělo se stát – zase umírali nevinní…a zase zbytečně. Kdybysme si aspoň my ostatní dovedli vzít z celé tragédie ponaučení, nebyla by jejich smrt zbytečná. Ale hluboce pochybuju, že se něco změní…a když už, pak určitě ne k lepšímu :(

Berušinko, to s tou upřímnou soustrastí je krásný hluboký lidský gesto, ale tady to asi každý nepochopí :( Vykašli se na hromadnou akci, sama za sebe si na památku obětí zapal svíčku a jen tak rozjímej – účel to splní stejně.
Jestli chceš památku těch ubohých lidí uctít i nějak „veřejně“, dám ti tip. Někdo to odsuzuje a považuje za kravinu, mě se to náhodou líbí. Slyšel jsi někdy o virtuálních svíčkách? Jdi na http://www.gra­tefulness.org/can­dles/enter.cfm?l=eng.
Postupuj podle instrukcí, je to intuitivní. Až se dostaneš na stránku se svíčkami, vyber si některou, co nehoří – a pokračuj dál podle pokynů. Můžeš pak na monitoru pozorovat, jak „tvoje“ svíčka hoří a myslet na všechny ty zmařený životy :(

Podobně funguje i http://light-a-candle.org/
Tam klikneš na „Light Your Candle Here“ a jedeš podle instrukcí. Můžeš napsat i vzkaz, podepsat se jménem… Taky půjdu jednu svíčku zapálit, třeba budeme hořet vedle sebe ;)
Doplňuji:
No já doplním jen tolik, že jsem ty svíčky zkoušela – ta první stránka funguje bez problémů, ta druhá při odesílání hlásí ~technical error~. Každopádně takových stránek existuje určitě víc, ale myslím že vůbec není potřeba dávat příspěvek všude. Tu hlavní „svíčku“ zapaluješ u sebe v srdci: její světlo je stejně nejjasnější – a nikdy nezhasne…

PS: Díky za krásný slova, Berušinko – vážím si jich a opravdu moc děkuju!!! Až se málem červenám rozpaky.. :))

Další odpovědi
led

K tomuto len zopár myšlienok,
…extrémista, nenávisť proti iným rasám, náboženstvám (muslimom)… zo správ médií.
Nielen čin, vykonaný akoby v počitačovej hre, ale aj príčina, pôvod nenávisti je dôležitý. Z čoho, odkiaľ pochádza táto nenávisť. Ako sa mohol útočník dostať k zbrani? Predsa nebol sám, kto ho podporoval? Čo robia proti takýmto akciám bezpečnostné sily?
PS.
všimnite si, ako reakcie na tento čin sú hneď proti muslimom, napriek tomu, že vrah je protimuslimský radikál
zaujímé:
http://veroni­kahasova.blog­.idnes.cz/c/201953­/Norska-tragedie-nenecha-nikoho-klidnym.html

jendahun

Je to strašné.Je to ubohost a zbabělost,střílet do neozbrojených lidí,do dětí.Je to milovník bojových her – proč nešel bojovat s vojáky?
Nemám pocit,že tento člověk byl jen proti muslimsky založený.Spíš mám pocit,že jel po sociálně demokratickém premiérovi a levicově orientovaným lidem vůbec.Nezdá se vám,že v poslední době je to celosvětový trend štvát proti všemu,co jen trochu zavání levicí,socialismem a co je jenom trochu do červena?

HOMER

Ano je to hrozné.Nevím co by se na to dalo říct,takhle vraždit děti..Horší je,že se podobné „teroristické“ útoky často využívají jako záminka k zastrašení lidí,omezení lidských práv a posílení politické moci.Jinak omlouvám se za upřímnost,ale přát někomu tímto způsobem upřímnou soustrast mi připadá dost trapné.
Doplňuji:
Ano,neber si to prosím Berušinko nijak osobně,nic špatného si o tobě nemyslím,ale i já jsem napsal to,co by jiní možná nenapsali a skutečně jsem to tak cítil.Tak se nezlob..

iceT

…protože někomu hrklo v bedně a šel zjednat pořádek po svém…co na tom,že tam byly děti,to dotyčného nezajímá…
Proč před asi 30 lety vjela mladá žena náklaďákem do lidí na zastávce a ještě si couvla?

dědapetr

Je to tragédie stačí pomatenci a hromada lidí je nešťastných a plno mrtvých.A takových bláznů žije mezi námi víc a nevíme o nich.

Jikra

Souhlasím s Berušinkou jen s malou poznámkou že soustrast se nepřeje ale vyjadřuje.

lukas.zmizik

ano je to spatne… nekde jsem se docetl, ze to byla pomsta za karikatury mohameda

arygnoc

a přitom islamizmus je mírumilovné náboženství (víra).

Opět se ukázala škodlivost cirkve.

Berušinka

barnajka: ale jdi ty =) vždyť je to pravda .. já zapálila svíčku v tom prvním odkazu … je tam i arygnoc =) – dal do anket i příspěvek

barnajka

Houby je pravda! :))

To, co udělal arygnoc, bylo parádní gesto! Mě by to asi nenapadlo – a zvlášť ne tak pohotově, ze vteřiny na vteřinu. Arygnoci, klobouk dolů. Pašák! ;)

led

Barnajka, človek sa priateľov nevzdáva. Nezáleží na ich náboženstve, farbe, ale na činoch.
v súvislosti s Norskom si všímam, ako v niektorých štátoch už dvíhajú ochranný štít proti a to je zaujímavé, nie proti skutočnej hrozbe terorizmu, ale hneď proti islámu s konkrétnymi menami. Akoby o tom vedeli dopredu. Tie reakcie boli až bleskové, príliš rýchle na prekvapených ľudí, takto rýchlo nereagovali ani 11.septembra.

barnajka

Bohužel se mýlíte, Led – někteří se dovedou svých přátel vzdát :(
Kvůli těm mým přátelstvím s „orientálci“ mě odepsalo už několik lidí, který jsem považovala za kamarády. Zpočátku mě to mrzelo hodně, ale postupně jsem se dopracovala k jisté splachovačnosti. A když mi dá některý český kamarád nůž na krk, ať si vyberu: orient nebo on, vyberu orient. Jsou to báječní kluci – s otevřenou myslí a zlatým srdcem. A před podobný dilema by mě nikdy nepostavili, takže moje volba by byla jasná.

Každý den sleduju zprávy ze světa, co se to zase v tom Íránu děje…a pomalu každý den se něco novýho dozvím. Musím říct, že BOHUŽEL – radši bych totiž nečetla nic :( Mám o ty moje kamarády permanentní strach, kdyby to šlo, nastěhovala bych si je sem, ať je mám na očích. Jenže to bych jim to teda zlepšila, fakt že jo – z deště pod okap! Stačilo by zase nějaký neštěstí ve světě – a lidi by mi je tu ukamenovali :(
Já vím moc dobře, že nezáleží na náboženství, barvě atd.. vždyť tady pořád šířím osvětu!!! :)) Ale vysvětlete to druhým, Led…

K té vaší poznámce o bleskových reakcích – myslíte, že Norsko byla předem promyšlená akce? Je teda fakt, že třeba ve věci 11.září se až překvapivě často setkávám s názorem, že šlo o akci USA. Myslela jsem si o tom svoje – ono kde jsou nějaký nejasnosti, vždycky se otevírá prostor pro konspirační teorie. Ale třeba opravdu na každým šprochu pravdy trochu :(

led

Priateľstvo sa neprejavuje nožom na krku a vydieraním, toto priateľ nespraví, kamarád môže.
Všimnite si rozdiel priateľ a kamarád

barnajka

Máte pravdu, Led. A řeknu vám jedno: zatím jsem potkala jen pár lidí, co cítí ten rozdíl mezi „kamarád“ x „přítel“. V běžné mluvě kamarády a přátele taky slučuju do jednoho balíku, protože i ostatní to tak dělají. Mám dojem, že kdybych to od sebe oddělovala, lidi by stejně ten rozdíl nepochopili :)) Osobně to ale tak odděleno mám. „Známý“ je někdo, koho znám od vidění, míjíme se denně při cestě do práce, pozdravíme se, občas prohodíme zdvořilostní frázi. Kamarád je někdo, s kým mám spoustu společných vzpomínek a společných zážitků, můžu s ním mluvit o počasí stejně jako běžných každodenních starostech. Kamarádství může mít různou sílu, ale pořád je to Ljenom" kamarádství. Za kamarády považuju většinu svých spolužáků, kamarádů mám celkem dost.
Přítel je nejvyšší stupeň vztahu mezi 2 lidmi :) Jenom přítel pozná, že je vám do breku, i když bravurně předstíráte smích a tvrdíte, že je vám báááječně. A pozná to i na dálku, třeba po internetu. Přátel má každý člověk jenom pár, opravdovýho přítele taky často jenom jednoho. Já mám 4. Znamená to, že jsem extrémně šťastný člověk..a nebo trouba, co nepozná přítele od kamaráda?! No doufám, že to první :))
Děkuju vám Led za podporu – je fajn narazit na někoho, kdo má mysl otevřenou a nezatěžkanou předsudky a nezmasírovanou mediálním tlakem. Fakt díky moc! :)

Berušinka

iceT: Ano, o té jsem četla =(