Rocky

Norma na trhací zkoušky.

Hledám podle jaké normy dělat trhací zkoušky motouzu, potřebuji to na diplomku a nevím jak přesně to udělat, je možnost mi poradit?
Díky

Nejlepší odpověď
venkovan

Na motouz nevím, ale pracovní lana se zkouší tak, že se na ně upevní předepsané závaží a shodí z normou stanovené výšky.
Já to dělám tak, že lano uváži za auto a strom a pokud mi auto začne prokluzovat (na trávě) a lano se nepřetrne, tak ho ještě použiji. Je to ale neoficiální zkouška.
Možná, že technologii trhací zkoušky lze najít na stránkách kde se měří bezpečnost těchto lan a nebo se přímo obrátit na Český normalizační ústav, který má mít všechny platné české normy