Kepler

No, není to sci-fi v reálu?

Jsem nadšený scifista, ale tohle mě hodně překvapilo. Připadá mi to lepší, než ty bojové drony v Avataru. Jaká překonání fantazie jste už zažili? Prosím, bez rádobyvtipných glos.
http://techne­t.idnes.cz/iz­raelsky-zasobovaci-dron-airmule-dt2-/vojenstvi.as­px?c=A160114_192345_vo­jenstvi_erp

Nejlepší odpověď
jpau

Ne není, je to aplikace technologií co jsou s námi už desítky let. Popravdě řečeno mi to nepřijde ničím zajímavé, automaticky regulovaný let se v civilní dopravě uplatňuje už alespoň 40 let, navigace pomocí GPS už alespoň dvě dekády.

Něco podobného (v menším měřítku) si můžeš postavit doma na koleni z běžných věcí co se dají koupit – motory, baterie, vrtule, měniče, … koupíš v každém lepším modelářství, GPS modul se dá pořídit u GME nebo na Farnellu no a jako řídící modul můžeš použít třeba Raspberry, nebo klidně nějaké malé pecko, pokud se bude jednat o větší model. Samozřejmě je fajn si k tomu dokoupit ještě nějaké senzory abys mohl měřit výšku a tak, to už ale je věcí preferencí. No a pak si napíšeš software pro regulaci a řízení, myslím že dokonce existují různé opensource řešení, co se dají stáhnout pro určité typy hw (pokud to budeš dělat tak dávej pozor, občas to končí požárem 🙂.

Zvěr – nepřijde mi to nijak zvlášť zajímavé (technologicky).

Další odpovědi
anonym

Policejní pyrotechnici používají roboty už dávno…jinak avatar je výraz pro také pro hinduistického patrona např, modrého krišnu, bohyni smrti kálí apo, viz panteon…

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Avatar

lexx

žádné sci-fi, mírný pokrok v mezích zákona

Kepler

jpau, četl jsi vůbec ten článek? Ty si to představuješ jako Hurvínek válku. Tohle není žádný model, ani policejní dron! Jinak by vývoj netrval víc než 12 let, že?

jpau

Četl jsem to. Vývoj 12 let trvá z toho důvodu že to musí být za

  1. Certifikované jako každé jiné letadlo jinak to nemůže do vzduchu
  2. Relativně spolehlivé (má to transportovat zraněné)

Btw „běžné“ civilní letadlo se vyvíjí kolem 20 let.

Todle fakt není nic extra složitého (stavěl jsem autonomní model dronu) ve srovnání s např. autonomním řízením auta, kde řešíš čtení značek, reakce lidí apod.

Kepler

Mně to nepřipadá geniální z hlediska použité techniky, ale tím nápadem a technickým řešením (konstrukcí). Žádný jiný stroj na světě to co ono nedokáže. Srovnávat s tím autopilota, nebo nebo autonomní řízení auta není adekvátní. Obojí ani zdaleka není autonomní. Mula bude zcela autonomní, musí být. V tom je ten podstatný rozdíl. Pravda, ještě se to musí dopilovat.