Farookh

Za první měsíc jsem obdržel peníze včas. Nyní nemám stále žádné. Je to standardní postup?

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen bych doplnil svůj předchozí dotaz. Zapomněl jsem se zeptat, zda je zaměstnavatel povinen dodržovat výplatní termín, který je 15. v mesici. Protože za první měsíc jsem obdržel peníze včas. A nyní nemám stále žádné. Tak by mě zajímalo, jestli je to standardní, anebo je postup vyplacení jiný v dalších měsících? Tak bych chtěl vědět, jak to je, než se budu zítra informovat v zaměstnání. Děkuji. Snad jsem pokračoval správně v původním dotazu. Jestli ne, tak se omlouvám.

Nejlepší odpověď
ivzez

Příště pokračujte v původním dotazu, aby odpovídající měli všechny
informace pohromadě a nemuseli zbytečně „listovat". „Rozkouskováním“ informací do více otázek se můžete připravit o správnou odpověď.
_____

Mzda náleží pouze za výkon práce, nikoliv za dobu nemoci, dovolené, návštěvy lékaře apod. V těchto případech náleží náhrada mzdy, případně nemocenské.
Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu, zaměstnání skončí až jejím uplynutím.

Na nemocenské je nárok i po skončení zaměstnání až do konce nemoci
nebo do konce podpůrčí doby → podle toho, co nastane dříve.
________

Dorovnání ušlého výdělku v případě pracovního úrazu
je plněním z povinného úrazového pojištění zaměstnavatele.

Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky,
ale až po rehabilitacích, lázních, …). Po předložení veškerých podkladů má
lhůtu 90 dnů, ale někdy (v obtížnějších případech) to může trvat i déle.

V kompetenci zaměstnavatele je uznat úraz jako pracovní,
ale už nemá co mluvit do doby ani způsobu léčby → o tom
rozhoduje pouze lékař.

Upozorňuji ale na to pojišťovny mívají ve zvyku snažit se plnění
krátit a zdá se, že Váš zaměstnavatel „půjde pojišťovně na ruku".

____

V době pracovní neschopnosti Vám od zaměstnavatele náležela náhrada mzdy za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci (za první tři směny nenáleželo
nic) a od 15. dne nemoci vyplácí ČSSZ nemocenské za kalendářní dny.

ČSSZ má po dodání podkladů lhůtu 30 dnů, ale někdy (např. v období chřipkové
epidemie) může první výplate trvat déle. CSSZ nemocenské samozřejmě vyplatí
zpětně, takže o peníze nepřijdete. V dalších měsících už nemocenské
chodí v pořádku.

[Dorovnání + doplacení prvních tří dnů nemoci bude až plněním pojišťovny.]

___________

Zaměstnavatel za pracovní úraz odpovídá i do budoucna. Pokud byste měl kvůli
tomuto úrazu později (i v době, kdy již budete zaměstnán jinde) další problémy, měl byste nárok na totéž (bolestné, odškodné) jako v tomto případě.

Uchovávejte veškeré podklady za jízdné, doplatky v lékárnách apod. Po skončení léčby budete mít nárok na proplacení účelně vynaložených nákladů na léčbu.

_____

Nevím, co míníte „sociálním úřadem“.
Míníte-li ČSSZ, pak máte odpověď výše. Míníte-li státní sociální podporu nebo
pomoc v hmotné nouzi, musel byste se obrátit na kontaktní místo úřadu práce.

_______

Chcete-li doplnit další informace, pokračujte prosím zde. Můžete upravit otázku,
po vyčerpání této možnosti lze pokračovat dole v diskuzi. Nezakládejte prosím další otázku, hůře se v tom pak orientuje.

----------------- Připojuji původní dotaz + odkaz -----------------
Farookh:

Dobrý večer,
chtěl bych se zeptat, jak to je v případě, že jsem měl
pracovní úraz. A jsem v pracovní neschopnosti.

Od 1.11. a al jsem výpověď od 1.1. Tak nevím jak to je s vyplacením mzdy? Jestli po celou dobu trvání pracovní neschopnosti, hradí zaměstnavatel? A jak se na tom podílí sociální úřad? Protože, opravdu nevím na co mám nárok a na co ne? Moc děkuji. Každý má jiný názor. A nevím, kde bych se mohl do pátrat jak to opravdu je?
( http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-vecer-chtel-bych-se-zeptat-jak-to-je-v-pripade-ze-jsem-mel-pracovni-uraz-a-jsem-v-pracovni-neschopnosti )

=============­========================­===================
Reakce na doplnění otázky:

Neschopenku máte od 1. listopadu, zaměstnavatel Vám vyplatil
náhradu mzdy za pracovní směny naplánované do 14. dne nomoci.
To je zřejmě ta část peněz, kterou jste obdržel v pořádku.

Od 15. dne nemoci už nemocenské vyplácí ČSSZ.
Jestli jste od ČSSZ zatím nic nedostal, může to mít více příčin.

(1)
Odevzdal jste zaměstnavateli podklady (lístek na peníze) v pořádku?
Nezapomněl jste jej na zadní straně podepsat a napsat, jak/kam Vám
má ČSSZ peníze zaslat?

(2)
Zaměstnavatel mohl podklady ČSSZ předat pozdě.

Nemocenské nevyplácí ani nezasílá zaměstnavatel,
ale ČSSZ → nemusí jít o stejný den, na který je stanovena
u zaměstnavatele výplata.

_____

Začněte u zaměstnavatele → zeptejte se, jestli byly všechny podklady
v pořádku (jestli někde něco nechabělo) a kdy je předal ČSSZ. K datu
odeslání přičtětě cca týden na poštu + 30denní lhůtu, kterou má ČSSZ
ke zpracování a k výplatě.

Jak už jsem napsala výše, první výplata může trvat o něco déle
(ČSSZ vše vyplatí zpětně, o peníze nepřijdete), další výplaty už
pak chodí vždy po měsíci.
_____

Dejte nám prosím dole v diskuzi vědět, co jste se dozvěděl od zaměstnavatele.

=============­========================­===================
Jsem ráda, že jste pokračoval zde. Jenom škoda, že jste jenom nedoplnil
otázku, ale úplně změnil původní znění. Takhle se každý, koho problém zajímá
musí podívat do historie úprav.

To není výčitka → spíše pro příště, u obsáhlejších otázek je lepší mít „vstupní“
informace pohromadě. Lépe se potom odpovídá (alespoň u mě to platí).