ModeratorX61

Nižší čistá mzda než by reálně měla být – počítám správně?

Zdravím,

v pracovní smlouvě mám smluvenou hrubou mzdu 16 000,–Kč, která se skládá ze základu 12 800,–Kč a os. ohodnocení 3 200,–Kč.Taktéž mám podepsané Prohlášení k dani. Při výpočtu čisté mzdy mi vychází částka 13 085,–Kč, nicméně na bú jsem od zaměstnavatele obdržel pouze 12 365,–Kč. Kde je rozdíl 720,–Kč? Vycházím z https://www.vy­pocet.cz/cista-mzda.

Vložená neotázka
Nižší čistá mzda než by reálně měla být

Nejlepší odpověď
ivzez

Možností je víc. Jestli jste např. byl nemocen, čerpal dovolenou, nebo měl
volno v den svátku, nenáleží Vám celé osobní ohodnocení → to se vyplácí
jenom za dny, v nichž jste pracoval. Za den svátku a/nebo dovolené náleží
náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. V případě nemoci náhrada mzdy
za nemoc ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku.

________

K částce 720 Kč:

720 Kč jsou 4,5 % z částky 16.000 Kč, což odpovídá zdravotnímu pojištění.
Odvedl za Vás zaměstnavatel minulý měsíc zdravotní pojištění? Jestli ne, mohl
je strhnout a odvést až v další výplatě.

Ale je to jenom spekulace → musela bych vidět výplatní pásku.

[Internetové kalkulačky berte jen orientačně, málokdy zohledňují
úplně všechno – mně částka, kterou byste měl obdržet, vyšla o
trochu vyšší → mám vlastní kalkulačku v Excelu.]

Další odpovědi
Lamalam

Kde je rozdíl, zjistíš ve svém vyúčtování mzdy.