ahmad

Ničí se náboj když má kolo osmici?

Odpovědi
anonym

No – dochází k vyššímu namáhání ložisek, takže záleží na jejich kvalitě a stavu, nakolik se ničí.
Kvalitním ložiskům je to skoro jedno, levná (zejména nezapouzdřená) trpí hodně.
Každopádně se ničí ráfek.
Doplňuji:
Rigormortis – zapouzdřená ložiska jsem měl i na ´silničce´ i na horáku´, (v cca ´91, trekingy v té době ještě nebyly vyhraněné)…
A proč? – protože ta ložiska jsou (v zásadě) bezúdržbová…
😉
Namontuješ – a jezdíš… Nepatláš se s kuličkami, vazelinou, prachovkami…

rigormortis

Při vysokých rychlostech ano…kolo sebou háže do boku a tato síla se přenáší poze jedním bodem v ložisku (síla vždy jakoby objede celý obvod) a právě tyto rázy načnou náboj a normální jízda to dokončí.
Ale jde hodně o to, jaké je to kolo…MTB, trek, silnička a o stavbu kola.

Daleko horší bývá vysoká hmotnost jezdce a přehuštěné duše se spojením agresivní jízdy.
Mno nevím co by měla dělat na normálních kolech zapouzdřená ložiska (používá se snad jen na BMX) ale to je jiná kapitola.

Rozhodně nejhorší je mít odtáhlou osu…kónusy nedrží kuličky v jejich dráze a dotyk ložisek začne být bodový a tudíž vytvoří mikropraskliny které pak rozjezdí do už viditelného rozpraskání materiálu…takový střed může jít rovnou do koše (nebavím se o hospodských kolech, ty jedou i na horších věcech).