JBo

Nezvladatelná dcera

Dobrý den. Mám problém s dcerou, ve 12 letech začala pít a kouřit, má také zkušenosti s marihuanou. Asi budu vypadat jako špatný rodič ovšem toto je podle pana učitele každodenní chléb na zakladních školách. Nedávno si dcera, když měla volný byt, udělala party kde pozvala spolužáky a opili se. Ukradli peníze a poškodili nábytek. Je mi moc líto až kam to došlo. Přitom se dceře věnuji. Pracuji 3 sm. provozem a proto je někdy po večerech byt volný. Dcera se změnila na začátku školního roku. Vadilo jí prý že nezapadá do kolektivu. Teď odmluová a je naprosto nezvladatelná. Už nějakou dobou přemyšlím o umístění do nějakého diagnostického ústavu. Jen na kratší dobu, ale potřevuji udělat nějaký radikalnější krok. Jak něco takového zařídit, a má něco takového cenu ? Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Pájo

V tomhle se opravdu těžko radí. Problém vznikl (nejspíše) proto. že jste na ni sama. Má naprostou volnost, když odejdete do práce. Asi bych zkusil, dát ji do jiné školy. Mohly by se tak zpřetrhat vazby na původní partu.

Pokud ale bude zůstávat bez dozoru, ani toto opatření nic nezmění…
(názor)

Další odpovědi
anonym

vy jste na ni asi sama, že? Myslím, že dceři chybí chlapská autorita, není na škodu, když má děcko trochu respekt, tvrdší režim by děvče potřebovalo, a asi i nějaký dozor v době Vaší nepřítomnosti a taky zaměstnat, já vím, že se to lehko píše, dcera asi ani neposlechne, co jí nařídíte, na dětičky se už sáhnout nesmí, ještě by mohly i udat, je to docela škoda, jedna pořádná facka přes drzý zobáček, tak to by možná pomohlo, i když je to samozřejmě primitivní, ale velmi účinné, díky bohu jsem nikdy nic takového řešit nemusela a to mám syna

Braník

Nebyla by lepší radikální domluva či ultimátum ?
12let na hulení a pití je dosti brzo,o diagnos­tickém ůstavu bych přemýšlel až v tej nejkrajněší mezi.je v pubertě,odmlou­vání je běžné,prostě jí dejte nějaké své podmínky a pókud nebude souhlasit,pohrožte jí tím ůstavem jak jste napsala,
sedněte si s ní sní a vše proberte v klidu.chytla se asi nějaké party a s ní se veze,její věk je na to brzo,aby začala kouřit a pít,vy jste matka a musíte zajročit správným směrem a nennechat si dítě zničit,
děcka občas dělají chyby na které pak z těžkou hlavou v budoucnu vzpomínají,proto jí to vše vysvětlete,jak by se měla chovat a doufám,že nějaký koníček v zálibách by jí moc pomohl,
Braník

sevos

U Vás asi jediná možnost,diagnos­tický ústav,bohužel.

anonym

Dcera, puberta a působení „nevycválaných“ vrstevníků. Nezávidím Ti to. Zřejmě to bude vliv i nějaké nové party. Také zde zafungovalo „nepochopené mládí“ a problém je na světě.
Cokoliv dceři vadilo, byly jen pouhé výmluvy, aby měla čím zdůvodnit své závislosti. Slabý jedinec většinou podlehne.
Máš v tom naštěstí jasno. Obrátila bych se na psychologa a probrala s ním vhodný diagnostický ústav, důvod i doporučenou délku pobytu.
Dceři bych nekompromisně sdělila, že veškeré škody do poslední koruny musí nahradit. Spočítala bych to a vysvětlila jí, že díky tomu, jak se teď chová, bude se muset obejít bez nového oblečení a bot a že jí nebudeš dávat ani kapesné, aby si z něj mohla pořizovat cigarety, alkohol a drogy. Také jí rovnou řekni, že nepřestane-li s tím vším třeba do měsíce, tak že ji necháš umístit v diagnosťáku.
Buď nekompromisní a o ničem s ní nelicituj. Nevím, kde bydlíš, ale domluvila bych se s někým v sousedství, aby Ti dal vědět, kdyby se cokoliv v době Tvé nepřítomnosti dělo. Klidně bych nechala v takovém případě zakročit policii. Jestliže nepomůže ani pohrůžka ústavem, tak na nic nečekej. Některý mladý rebel se vyblbne a zmoudří. Pokud fetuje, tak si zadělává na větší problémy a tím větší budou i Tvé starosti.
Cenu, napravit vlastnímu dítěti hlavu a tím i život, to má vždy. Bude to dřina hlavně pro Tebe. Drž se.

marci1

Tak tohle je velký problém. Nevím jestli to bude pro Vás možné, ale nemohla byste začít pracovat jen na denní směnu ? Myslím si, že taková velká volnost pro 12leté dítě není vhodná. Prostě se chová, tak říkajíc jak utržená z řetězu. Diagnostický ústav je podle mého názoru krajní řešení, pokud nebude fungovat to, že nebude večer sama doma. Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo a dcera k Vám opět našla cestu.

iceT

Omluvám se předem za svůj názor,ačkoli nemám děti a tedy žádnou zkušenost,ale myslím si,že u dcery nemáte dostatečnou autoritu ,jinak by se to nemohlo dostat tak daleko,že si ve 12 letech pozve spolužáky do prázdného bytu beze strachu,že by se jí taky mohlo stát i něco horšího než jen kocovina z alkoholu.Z vašeho příspěvku vyplývá i když to není napsané,že jste jen spolu bez mužské ruky,že bývá sama doma,když jste v práci.To se pak těžko vychovává,ale peníze jsou třeba.
Radikální krok?Možná by stačilo pár facek ve správnou chvíli,protože nějaký ústav není ani řešení,tam se jen naučí to co ještě neumí a bude ještě vzpurnější.Třeba by stačilo si jen sednout a promluvit si,vznést požadavky,určit pravidla dokud je čas.Pak také společná návštěva dětského psychologa by mohla pomoci.Ale jak jsem napsala,nemám zkušenosti a to co jsem uvedla,je jen malá rada.

M.

Hned mě napadlo, že chudák chtěla tak moc zapadnout do kolektivu, až si zkazila celé dětství…
Nemám, jak poradit, jsem sama podle měřítek ještě dítě, ale tohle nesnáším :)