annas

Neznáte podrobnosti o stavbě ekologického města v arabské poušti?

Nejlepší odpověď
vagra

Nedaleko hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Dhabí roste město Masdar, jehož projektanti ze společnosti Foster & Partners prohlašují, že neuvolňuje do ovzduší ani gram oxidu uhličitého.
Město má v současnosti tvar čtverce o straně zhruba jedné míle. Je postaveno na desce, kterou drží sedm metrů nad zemí nosné sloupy. Pod ním se nachází změť chodníků a silnic, po kterých jezdí flotila elektromobilů bez řidičů.

Aby mohl architekt Foster postavit město, které je co nejméně náročné na odběr energie, nechal se inspirovat například starou pevností Aleppo v Sýrii a mnohopatrovými „činžáky“ z vepřovic v jemenském městě Šibam, které byly postaveny v 16. století.
Přes 90 procent elektřiny by město mělo získávat ze solárních panelů. Zbytek by měl plynout ze spalování odpadu, které produkuje mnohem méně škodlivin, než jeho hromadění na smetištích.
Klasická auta se spalovacími motory mají do města zakázaný vjezd. Pod městem mohou jezdit pouze elektromobily s názvem PRT, které byly vyvinuty speciálně pro provoz v Masdaru. Vozy nemají řidiče, a když do nich člověk nastoupí, zvolí si na displeji cíl cesty a nechá se odvézt. Nic se neplatí, ve městě Masdar je totiž veřejná doprava zdarma.
Kdy by mělo být město „hotové“, není jasné. Podle původních plánů by v něm mělo bydlet 90 tisíc lidí, v současnosti zde nežije ani polovina.

Zdroj: http://www.od­hadonline.cz/clan­ky/53-v-arabske-pousti-roste-ekologicke-mesto-kam-maji-auta-zakaz/

Další odpovědi
1popelka1

30 km od hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Dhabí vzniká město Masdar.
Projektanti prohlašují, že jde o ekologické město , protože je málo náročné na energii, na svůj provoz spotřebuje zhruba polovinu elektřiny než klasické město. Vjezd do města mají povoleny pouze elektromobily. Myšlenka nevypouštět do ovzduší žádný oxid uhličitý, je stále utopická, ale pracuje se na tom.

Architekt se nechal mmj. inspirovat starou pevností v Sýrii a také paneláky z vepřovic v Jemenu, které byly postaveny v 16.st.

V současnosti má město tvar čtverce o straně jedné míle. Je postaveno na desce, kterou drží sedm metrů nad zemí nosné sloupy. Pod ním se nachází změť chodníků a silnic, po kterých jezdí elektromobily bez řidičů. Podle původních plánů by v něm mělo bydlet 90 tisíc lidí, v současnosti zde nežije ani polovina. Projekt by měl být ukončen v roce 2016 a mít rozměry 6 km.

MHD je zdarma. Výtahy ustoupily schodům ze dvou důvodů – šetří energii a také proto, že přibývá obézních, kteří by měli mít pohyb.

Než jsem přepsala odpověď podle sebe, předběhli jste mě 🙂

Zdroj: mix stránek, fotky např. zde – http://www.di­gitalnidomacnos­t.cz/masdar-city/

hanulka11

V odkazu jsou i moc pěkné fotografie

Zcela soběstačné město Masdar uprostřed pouště Spojených arabských emirátů poblíž Abu Dhabi se má stát výstavním klenotem současného přístupu k ekologii. Arabští ropní šejkové si jím nejspíš chtějí mimo jiné trochu napravit reputaci a nejspíš také investovat do budoucnosti, ověřit si, že technologie obnovitelných zdrojů energie a trvale udržitelného rozvoje mohou fungovat i v praxi

Zdroj: http://www.eko­bydleni.eu/tag/spo­jene-arabske-emiraty

venkovan

Neumím si představit ekologické město v poušti, protože pro svoji existenci bude potřebovat stále velké dotace energie aby mohlo existovat. Musí se dopravit voda, potraviny, atd. vše zas dostat ven.
I na obnovitelné zdroje energie jsou třeba neobnovitelné suroviny.
Proto si myslím, že bychom neměli podléhat bludům.