annas

Neznáte některá přirovnání nebo pověry,které maji souvislost s ještěrkou?

Nejlepší odpověď
vagra

Cituji z ústředního časopisu Háj,pro lesníky, myslivce, lovce a přátele přírody z r.1921 a 1922:
Ještěrka je příkladem lstivosti, proto také úsloví „plemeno ještěrčí“. Lid považuje ještěrku za jedovatou, ale štítí se jí i ten, kdo ví, že jedovatou není.
Vypravuje se o ní, že je stálou průvodkyní jedovaté zmije, a spícího člověka vystříhá před uštknutím snažíc se ho zbuditi tím, že ho šimrá v obličeji.
O ještěrce povídá se také, že spícímu člověku vleze otevřenými ústy do žaludku a užírá mu ho tak dlouho, až nešťastník umře.
Když se ještěrky vyhřívají na kamenech, bude stále hezké počasí.
Jinak je ještěrka také příkladem mrštnosti. Holka jako ještěrka je mrštná a obratná. Ještěrčí jazyk je zlý, pomlouvačný.
Někde věří také, že ještěrka vypíjí ptákům vejce.

Zdroj: uvedený časopis

Další odpovědi
anonym

Je rychlý jak ještěrka,hbitý,ze­lený,čučí jak bazilišek.