zjentek

neznáte něco o Hitlerově duchovním zaměření?

..a nevíte, jestli to jeho jisté značné snažení byl více rasový, či spíše náboženský antisemitismus? Zajímá nás to, protože člověk do těch vysoce inteligentních lidí často nevidí a tak je pak snažší šířit domněnky, nežli objevit ta fakta :o
Doplňuji:
..protože mě trošku mate tenhle jeho výrok:
„Jednou nastane doba, kdy na kazatelnách budou stát jen naprostí idioti, kteří budou kázat pro pár starých bab.“ ,)

Nejlepší odpověď
annas

Znám z historie, že některé myšlenky F. Nietzscheho jsou spojovány s fašismem a byly zneužity.

N. vycházel s z toho, že Bůh je mrtev, , že víra v Boha oslabuje život člověka. Proto se člověk musí spolléhat sám na sebe. Další je známá jeho teorie věčného návratu, appollónský a dionýský živel.

Nejvýznamější je N. myšlenka „vůle k moci“. Člověk je nejslabší, ale nejcyhtřejší stvoření, je tedy pánem světa. Tato vůle umožňuje jedinci vydržet utrpení a bolest a obrátit vše ve svůj prospěch. Jakákoliv moc se bez jisté nadváldy neobejde.

Stejně tak teorie nadčlověka. Je to ten, kdo si vytváří své vlastní hodnoty a dává svému životu směr. Vítězí nad slabostí a nenávidí ji u jiných. Je to člověk, silný, sbevědomý a ukázněný. Ostatní lidé jsou jsou „hnůj“, který je třeba rozházet, aby zahrada rozkvetla.
--

Hitler se stal tím vyvoleným fanatikem, nadčlověkem.. Tento fanatismus mu umožnil uplatňovat sílu k moci, přivést k poslušnosti a ničit slabé a nejisté.
Určitě měl pocit, že je něčím lepš něčím zvláštní proto , uplatňoval vůli k moci, teorii čisté rasy, Nebrzdilo ho morální svědomí, rozum ani soucit.. Odstraňuje „hnůj“, aby existovala jen „čistá rasa“ bez ohledu na jakékoholiv prostředk.y Vznikla tak zvrácená ideologie, která připravila o život tisíce obětí nejen v holocaustu ale i padlých vojáků, a civilistů.

Podle v. vl. a učebnice.

Z toho opět vyplývá, že každá ideologie a její myšlenky se dají zneužít a využít ve prospěch interpreta. Vytržené myšlenka z kontextu pak dávají jiný smysl.. Problémy jisou tedy s „vykladači“ ideologii.

Platí to stále a všude … Někdy k zneužití, nepochopení, manipulaci dojde záměrně, jindy z nedbalostí, obojí je špatně. Chybí poznání … špatní jsou i ti, kteří tomu napomáhají …

Doplňuji:
Ještě doplňuji k Hitlerovi katolíkovi – http://www.i-ateismus.cz/2011/07/­argument-ad-hitlerum-a-spol/

Hitler nebyl ateista. Byl pokřtěný, byl členem katolické církve a ke křesťanství se otevřeně a veřejně hlásil.

Otázka, čemu Hitler opravdu věřil, není až tak podstatná. Mnohem podstatnější je, že se jako křesťan veřejně prezentoval, a s ním i všichni jemu blízcí (snad s výjimkou Martina Bormanna). Hitler své křesťanství prezentoval a na Boha se odvolával před německou veřejností, a německá veřejnost ho dle tohoto jeho veřejného obrazu masově podporovala, a neviděla v jeho jednání žádný zásadní rozpor se svou křesťanskou morálkou.

Jak ale mohli němečtí křesťané podporovat, nebo jen mlčky tolerovat Hitlerovo postupné napadání celé Evropy, a genocidu Židů? Inu, poměrně jednoduše: Hitler byl bezesporu charismatický politik a brnkal na ty správné struny v té správné době. Podařilo se mu přesvědčit obyvatelstvo, že je Bohem vyvolený, a že dělá přesně to, co Bůh chce. Ostatně, nebylo pro ně zas tak obtížné tomu uvěřit. To, že Němci jsou vyvolený národ se Němcům jistě dobře poslouchalo, tím spíš když to mělo být “vědecky potvrzeno” (árijská rasa). Židé byli křesťany pronásledováni stovky let (Židé si přece vynutili Ježíšovu smrt!), a Hitler Němce přesvědčil, že Židé stojí i za bolševickým převratem z roku 1917, že zvěrstva která se v Sovětském dějí jsou dílem právě Židů, a připsal jim i ponížení Německa Versailskou smlouvou.
Genocida Židů a agresivní politika Německa tedy nespadly z nebe, ale byly výsledkem jedovatého koktejlu společenských nálad, které tehdy v Německu panovaly a vzájemně se posilovaly. Tyto nálady byly pro obyvatele zcela uspokojivě obhajovány a obhájeny v rámci křesťanství, a celkem není důvod myslet si, že tomu všemu nevěřil i sám Hitler a vedení NSDAP.

Usnadnila to také N. teorie – Bůh je mrtev – člověk se musí spolehnout sám na sebe a musí utvářet svůj život. Lidem už „Boží moudrost nepomáhá. Uvědomi si, že ve světě bez Boha není lidstvo svobodné , ale má velkou zodpovědnost. Takže jedině "nadčlověk“ může svět zachránit a mít zodpovědnost za všechno živé.

Jenže byl Hitler ztělesněním Nietzscheho hrdiny (dílo Tak pravil Zarathustra) a jeho :vůle k moci" nebo přestavoval její „deformaci?“

Další odpovědi
marci1

Adolf Hitler byl katolík. Studoval v benediktýnském klášteře v Lambachu, kde ministroval a zpíval ve sboru. Chtěl se stát knězem.
Hitler a antisemitismus :
Nenávist většinového obyvatelstva k menšinovým židům a jejich pronásledování se v dějinách západu objevilo již ve starověku. V různých dobách a podobách se objevovalo ve středověku, v novém věku i v době moderní. Ve druhé polovině 19. století byl antisemitismus součástí programu mnohých politických stran po celé Evropě. V meziválečném Německu se stal, spolu s (nejen v Německu) populární rasovou teorií, důležitou součástí programu nacionálních socialistů. Nacistická strana vycházela ve vztahu k židům z myšlenek svého vůdce Adolfa Hitlera. Ten v roce 1925 napsal knihu Mein Kampf, ve které popisuje a vysvětluje svůj odpor k židům.
„Žid byl vždy především členem určité rasy, nikoli náboženství.“
„To, za co musíme bojovat, je zajištění existence a rozmnožení naší rasy a našeho národa, za výživu jeho dětí a udržení čistoty krve, svobodu a nezávislost naší vlasti, ke které náš národ dozrál, k naplnění poslání, které mu bylo přiděleno od stvořitele…“
„Žid se nezalekne ničeho a jeho sprostota je natolik bezmezná, že se nelze divit, když je v našem národě zosobněním ďábla, jako symbolu všeho zlého.“
Hitlerovu nenávist k Židům ochotně převzali a šířili jeho stoupenci.

Doplňuji:
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=4&ved=0CD4QFj­AD&url=http%3A%2F­%2Ftvarivtvar­.cz%2Fwp-content%2Fuplo­ads%2FHitler-a-antisemitismus­.doc&ei=f06MU4rLL4­6e7Aay4IHIAw&us­g=AFQjCNHBc937_I­dAqq1FLLH1bMfTe­39xlQ

Andělé

To,že studoval v benediktýnským táboře ještě neznamená,že byl srdcem věřící. „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.“ (citát z bible).
Je úplně jedno jak vysoce inteligentní byl,mnohem důležitější je rozum a humanismus. Skutečně věřící člověk je věřící celou svou duší a dodržuje desatero. Tím samozřejmě Hitler nebyl. Byl těžce zfanatizovaný nenávistí k židům. Jeho nenávist a fanatismus byly natolik silné,že se neštítil vyvraždit a týrat masu lidí.
Takže samozřejmě rasový.
Doplňuji:
Hitler svým fanatismem dokázal zblbnout sám sebe i zmanipulovat spoustu věřících. V bibli je psané,že přijde na zem zlo,které vezme na sebe podobu Boha a svou lstí a přetvářkou se bude snažit zlákat co nejvíce lidí na svou stranu. Věřící,kteří věřili že je Bohem vyvolený,spadli do sítě Satanovi.Bůh je jen jeden a věřící vědí,že nikdy nedopustí upřednostňování jedněch na úkor vyvražďování druhých. Miluje všechny bez rozdílu a bezpodmínečně. Jak říkám,skutečně věřící člověk,který dodržuje desatero,nepřipustí žádné zlo páchané na druhých.
Hluboká víra je natolik silná,že není až tak těžké rozeznat,kdy Satan udeřil.:)

fcoop

Hitlerův „příběh“.....­........názor­ný příklad,jak to funguje v lidském světě.
Jak se mohl tak kulturní národ,jako Němci,nechat tak zmanipulovat jedním hysterickým psychopatem..?

Je to na dlouho,je to složité, a je to skličující.

Vztah Němců k Hitlerovi – v tom je právě tzv. „jádro pudla“.

My – lidé – jsme nepoučitelní. Podívejte se na východ – copak se to tam asi děje?

Ten článek – delší,zajímavý,ale nic neřešící.....­...tohle všechno se už dááávno ví,ale kdyby se vynořil nějaký staronový magor.........bude se to opakovat.

http://www.brit­skelisty.cz/0103/200­10316f.html

dudu

Byl to vrh a psychopat bez duše.

zjentek

nemoh von tím doplněným výrokem třeba právě myslet nějakýho pedofilního úchyla, co protěžoval incest a malýmu Hitlerkovi kdysi udělal bebi? :o

zjentek

marci1: to je divný ..tak pak mám teorii, že jej v tom sboru někdo zneužil a on pak změnil názor na budoucnost. Jak jinak by mohl katolík postupovat jako Hitler? Vždyť křesťanství a národní socialismus nelze sloučit, to je dvojí učení. Jak vidíš, asi tady nevyřeším, jestli vymr… Hitler s židy, nebo nějakej žid vymr… jeho, když byl malinkej, ale stejně by mě zajímal ten podtext ..jestli byl rasovej, nebo náboženskej- to jsi neřekla :o

annas

http://www.i-ateismus.cz/2011/07/­argument-ad-hitlerum-a-spol/

Hitler nebyl ateista. Byl pokřtěný, byl členem Katolické církve, a ke křesťanství se otevřeně a veřejně hlásil.

Otázka, čemu Hitler opravdu věřil, není až tak podstatná. Mnohem podstatnější je, že se jako křesťan veřejně prezentoval, a s ním i všichni jemu blízcí (snad s výjimkou Martina Bormanna). Hitler své křesťanství prezentoval a na Boha se odvolával před německou veřejností, a německá veřejnost ho dle tohoto jeho veřejného obrazu masově podporovala, a neviděla v jeho jednání žádný zásadní rozpor se svou křesťanskou morálkou.

Jak ale mohli němečtí křesťané podporovat, nebo jen mlčky tolerovat Hitlerovo postupné napadání celé Evropy, a genocidu Židů? Inu, poměrně jednoduše: Hitler byl bezesporu charismatický politik a brnkal na ty správné struny v té správné době. Podařilo se mu přesvědčit obyvatelstvo, že je Bohem vyvolený, a že dělá přesně to, co Bůh chce. Ostatně, nebylo pro ně zas tak obtížné tomu uvěřit. To, že Němci jsou vyvolený národ se Němcům jistě dobře poslouchalo, tím spíš když to mělo být “vědecky potvrzeno” (árijská rasa). Židé byli křesťany pronásledováni stovky let (Židé si přece vynutili Ježíšovu smrt!), a Hitler Němce přesvědčil, že Židé stojí i za bolševickým převratem z roku 1917, že zvěrstva která se v Sovětském dějí jsou dílem právě Židů, a připsal jim i ponížení Německa Versailskou smlouvou.

Genocida Židů a agresivní politika Německa tedy nespadly z nebe, ale byly výsledkem jedovatého koktejlu společenských nálad, které tehdy v Německu panovaly a vzájemně se posilovaly. Tyto nálady byly pro obyvatele zcela uspokojivě obhajovány a obhájeny v rámci křesťanství, a celkem není důvod myslet si, že tomu všemu nevěřil i sám Hitler a vedení NSDAP.

Usnadnila to také N. teorie – Bůh je mrtev – člověk se musí spolehnout sám na sebe a musí utvářet svůj život. Lidem už „Boží moudrost nepomáhá. Uvědomi si, že ve světě bez Boha není lidstvo svobodné , ale má velkou zodpovědnost. Takže jedině "nadčlověk“ může svět zachránit a mít zodppvědnost za všechno živé.

Jenže byl Hitler ztělesněním Nietzscheho hrdiny a jeho :vůle k moci" nebo přestavovala její „deformaci?“

marci1

Podtext byl rasový ( uvádím v textu citace z jeho knihy „Mein Kampf“:
„Žid byl vždy především členem určité rasy, nikoli náboženství.“
Podle Hitlera bylo poslání čistoty německé rasy přiděleno přímo od stvořitele. Těžko pochopit takovéto názory. ☹