annas

Nezdá se vám, že je Slunce při východu nebo západu větší než v poledne?

Proč tomu tak je?

Nejlepší odpověď
beer

Nezdá. Je skutečně větší, což způsobuje lom světla procházející atmosférou. Ráno prochází hustší atmosférou, což tvoří větší čočku a proto je Slunce větší))
Doplňuji:
Podle nejnovějších a již prokázaných výzkumů je větší velikost vycházejícího Slunce či Měsíce pouze zdánlivá, jedná se o optický klam s názvem Měsíční iluze, více zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/M%C4%9Bs%­C3%AD%C4%8Dn%C3%AD_i­luze

Další odpovědi
vagra

Je to hlavně tím, že vzdálenosti vysoko na obloze nemáme s čím srovnávat, a proto je bezděky silně podceňujeme. Pod širým nebem se cítíme asi jako pod klenbou chrámu, na kterou podvědomě umisťujeme i slunečního kotouč. Připadá nám proto, že je celkem blízko a poměrně malý. Velkou vzdálenost k obzoru naopak vnímáme docela realisticky, takže ani tolik nepodceňujeme vzdálenost Slunce, které vidíme nad ním. Mozek si to mylně vyloží tak, že je Slunce nad horizontem větší než v nadhlavníku. Mimochodem úplně totéž se týká i Měsíce.

Určitou roli může někdy hrát i další, čistě fyzikální jev: když je Slunce nízko nad obzorem, jeho paprsky se při dlouhé cestě atmosférou lámou na vrstvách vzduchu s různou hustotou a tím se obraz Slunce může trochu zkreslit.

Zdroj: http://obchod­.readersdiges­t.cz/otazniky/?od­poved=212

hanny 2

Při východu a západu se může Slunce zdát šišaté či velmi velké, což je také způsobeno tím, že světlo urazí dlouhou dráhu hustší atmosférou, čímž je zkreslen jeho tvar.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slun­ce