annas

Nevíte, zda přijímá člověk spolu s transplantovaným orgánem i dárcovu DNA?

Nejlepší odpověď
iceT

Možná je to hloupost,v jednom z dílů CSI kriminálka…při rozboru DNA pachatele,zjis­tili,že má pravděpodobně darovaný orgán,ale nakolik se o tuto informaci dá opřít,nevím.
Ono by to asi bylo logické,protože darovaný orgán v těle dárce vlastně funguje dál.

Další odpovědi
Terryle

Tak já bych logicky řekla, že ano? DNA je přece v celém těle, včetně vnitřních orgánů, ne? Takže když dostanete cizí orgán, dostanete i cizí DNA. Ale už by se pak snad neměla šířit, zůstane asi uzavřená jen v tranplantovaným orgánu.
Výjimkou jsou možná jen kmenový buňky, který se můžou uchytit různě po těle a jsou schopný růst. Něco podobnýho bylo v jednom díle Dr. House :oP Ale to asi není normální situace.

vagra

V jistém smyslu ano, ale naši osobnost, barvu vlasů či další vlastnosti určující „já“ to neovlivní.
DNA pocházející z darovaného orgánu většinou zůstane v jeho buňkách,někdy ale tělo s novým orgánem zachází jako s vlastním a nová DNA se může objevit i ve vzdálených tkáních, například v kůži. Existuje tam nezávisle na naší vlastní DNA, nemísí se s ní a neovlivňuje další tělesný vývoj.
Jako dobrý příklad může sloužit transplantovaná kostní dřeň. Tvoří se v ní krev, která roznáší po celém těle DNA svého dárce, ale nijak neovlivňuje genetický kód příjemce.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=230

anonym

Podle mého názoru – DNA je natolik kategorická
záležitost,že je to neslučitelné.
Transplantuje se např. i kůže z prasete.Na člověka.
To by byl pěknej maglajz,kdyby…

poa.li

Řekl bych, že se DNA částečně modifikuje. Jak v darovaném orgánu, tak v těle pacienta. Do jisté míry by potom šlo modifikovat a přetvářet cíleně lidskou osobnost…

fofbal

DNA a GEN kód jsou dvě rozdílné věci. Tudíž ne.

anonym

Ano. Transplantací se z člověka stává tak trochu ten dárce. Pokud jde o transplantaci-transfůzi krve, není tato změna trvalá. Pokud jde o transplantaci orgánů, (buňky těchto orgánů se množí) je tato změna víceméně trvalá a tělo často vnímá tyto cizí buňky jako cizorodé. Aby nedocházelo k imunitním reakcím. Musí být v některých případech obdarovaný léčen imunosupresivy.