Pájo

Nevíte, zda musí být vchod ke strojovně výtahu opravdu stále odemčený pro případ, kdyby v něm někdo uvízl?

Ve strojovně nám přespával bezdomovec, tak jsme ji zamkli (výlez ve stropě v nejvyšším patře panelového domu). Údržbáři výtahů tvrdí, že musí být strojovna stále odemčená. Jaké řešení vás napadá. Jak byste tuto situaci řešili vy? Nebo, jak ji máte u vás vyřešenou.
Doplňuji:
Děkuji za vaše rady.

Nejlepší odpověď
anonym

Zamknout. Můžete se dohodnout byty mezi sebou a někdo bude mít klíč v případě oprav, revizí apod. Třeba i 2 osoby z různých bytů ohledně prac. doby.
My tam máme i uzamykatelný rám s pletivem. Nezamčené dveře se berou pouze u únikových cest a i tam jsou různá jednostranná uzamčení.
Zamykejte hl. i zadní vchod.

Další odpovědi
baghira

Někde jsem vyhrabal provozní řád Spolany Neratovice, a tam se výslovné píše že strojovna výtahu MUSÍ být uzamčená. Což mi připadá logičtější. Nikdo nepovolaný tam nemá co dělat, opravy a revize se zpravidla domlouvají předem, a kritické situace jako vyprošťování atd. řeší hasiči, pro které zámek není překážkou..

anonym

  1. Do strojovny výtahu mají přístup pouze osoby s profesní kvalifikací, tudíž osoby nepovolané tam nemají co dělat a tento požadavek je standardně řešen TRVALÝM uzamčením.

http://www.ko­mora.cz/sluzby-a-produkty/profesni-kvalifikace/vy­tahar/vytahar­.aspx

  1. Za údržbu a provoz objektu zodpovídá pověřený správce (správní firma, SVJ, družstvo apod.) O výtahy se smí starat pouze odborná firma s akreditací, s níž bývá smlouva se všemi náležitostmi, včetně zásahové povinnosti.

Pokud výtaháři vykládají cosi o přístupnosti i pro laiky s odkazem na vyprošťování, jednají protiprávně a obratem by měli příjít o profesní oprávnění.

  1. Nejblíže je baghira, neb konkrétní podmínky řeší provozní řád, jenž musí respektovat platné normy a bezpečnostní předpisy – viz další odkaz:

http://www.i-vytahy.cz/obsah/ser­vis_lhuty.htm
V případě uvíznutí je v kabině hotline, kdy smluvní firma vysílá nejbližšího pracovníka k okamžitému zásahu (hasiči vyprošťují jen při haváriích a coby zástupná instituce).

  1. Odkaz od led je irelevantní, neb řeší pouze stavební požadavky při výstavbě pro osoby zdravotně postižené. Zde je objekt již zkolaudován, bez splnění podmínek by přece nemohl být uveden do provozu. S předpisy na provoz nemá pranic společného.

(Opět častý nešvar – laické a poškozující dohady v odborných rubrikách).
Doplňuji:
Ad baghira, nejde o rýpnutí, ani se to nevztahovalo k nikomu osobně. Pouze jsem uvedl věcné argumenty:

  1. plavací otázky jsou v zábavě, kde nikoho nenavádějí k porušování zákonů.
  2. Stavební podmínky nejsou provozní předpisy. Odkaz od led říká UZAMYKATELNÁ, tj. aby strojovnu šlo technicky uzamknout (opatřena zámkem). Toto je zcela jasné z otázky – zda má být stále odemčená, – bez zámku by se přece nedala ani uzamykat, ani odemykat.
  3. Jak pomůže tazateli sdělení, že strovna má být uzamykatelná (což už od kolaudace logicky je), když se ptá, zda zamknout či odemknout. A právě toto neřeší Stavební zákon, ale provozní řád.
  4. Já zdůraznil základní hledisko – do strojovny nemají osoby bez kvalifikace mít přístup. Má-li led vyhlášku 50 §9 (revizní technik), (což já mám také i na VN, NBÚ, certifikát ÚCL a řadu dalších), nemá tím ještě oprávnění na zdvihací zařízení (výtahy). Revize si beztak dělají odborné výtahářské firmy, jejichž pracovníci splňují obě odborné podmínky. To led nemá a i kdyby chtěla dělat revizi, mohla by pouze za přítomnosti kvalifikovaného výtaháře – alespoň podle legislativy EU.

Možná, že na Slovensku ještě nemají předpisy EU plně implementovány, pokud to mám formulovat velice eufemisticky.
Předával jem velké stavby, podílel jsem se na nadnárodních auditech, pokud by někdo z vás doložil jediný konkrétní protiargument, rád budu erudovaně oponovat.
Jinak jsou to vše jen laické poznatky z praxe, která nemusí být vždy právně čistá.
Ještě jednou – požadavek na odemčenou strojovnu je protiprávní.
Uložení náhradních klíčů v domě je už věc dohody, případně ji přesně řeší právě provozní řád – nikdy stavební předpisy.

  1. ad led, i kdybych neuvedl žádný odkaz, odpověděl jsem jasně – ne že by MĚLA, ale MUSÍ být uzamčena. Chápu, že se nerado přiznává nepřesnost, neřku-li chyba, ale zde jde o bezpečnost a lidské životy. Prostě v těchto oblastech zmýlená neplatí, protože by byla jen jednou a při smrti i naposledy.

Tvé překroucení formulace neobstojí – z požadavku uzamykatelnosti vyplývá pouze jediné, že musí být opatřena zámkem.
Totéž je u vstupních domovních dveří, přesto to neznamená, že musí být permanentně uzamčeny – naopak. Do domu musí mít kdykoliv přístup všichni řádní nájemníci včetně dětí.
Tato premisa u strojovny neplatí. Tam cizí nemají co dělat.
Uzamykatelný = schopný uzamčení (zámek, profil apod.)
Stále uzamčený = trvale nepřístupný. (odemčen jen pro držitele přístupových klíčů a za zvláštních okolností). – viz podoba s PIN apod.

Zdroj: http://www.pa­nelcentrum.cz/zo­braz.php?sek=16&­str=1

led

Zo slovenskej vyhlášky (ale určite podobné znenie je i v českej vyhláške).
Vyhláška je síce špecializovaná, ale tento bod platí všade:
„(5) Strojovňa výťahu sa umiestňuje a rieši tak, aby najvyššia hladina hluku v najbližšie situovanej obytnej miestnosti zodpovedala hygienickým predpisom. Strojovňa musí byť v osobitnom, uzamykateľnom, osvetlenom a dostatočne vetranom priestore.“

http://www.vy­vlastnenie.sk/pred­pisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/

elektrikář

V normně Čsn je povinost mít strojovnu uzamčenou . Do tohoto prostoru memá mít vstup žádný nepoučený člověk. Nebezpečí úrazu. klič může mít i několik lidí v domně. Servisní organizace mívají univerzální zámky. Servis si tak může bez problémů schánění kličů otevřít. Zkuste se poptat v servisním středisku které se o váš výtah stará.Výtahář.

anonym

Každý výtah má servisní smlouvu s odbornou firmou, jejíž součástí je ujednání o podmínkách, časech a cenách vyprošťovacích zásahů. Servisní firma má tedy i vlastní přístup do strojovny – viz příklad:
http://www.vvs-vytahy.cz/servis-a-opravy/vyprostovani

led

Prosím odborníkov o vyjadrenie: je v citáte:
„(5) Strojovňa výťahu sa umiestňuje a rieši tak, aby najvyššia hladina hluku v najbližšie situovanej obytnej miestnosti zodpovedala hygienickým predpisom. Strojovňa musí byť v osobitnom, uzamykateľnom, osvetlenom a dostatočne vetranom priestore.“
niečo, čo odporuje technickej norme o výťahoch?

Drap

Samozřejmě neni, vše je v naprostém pořádku. Stejně ale bych bral připomínku Dr.Axla zcela vážně, protože, jak známo, tak on ví vždy o něco více než všichni ostatní.
Otevřená strojovna je samozřejmě nesmysl.

anonym

ad Drap, díky za věcnou repliku, podstata mé odpovědi přece též jasně říká, že strojovna musí být uzamčena.
Ostatní dohady jsou k ničemu, předpisy jsou jasné a platí pro všechny.
(P.S. Všechno neví ani Pán Bůh, ale zkušenosti ze své profese si dokáži obhájit. Zajišťoval jsem pro firmu i ISO 9001 (Systém řízení jakosti) a tam se prostě nic ošidit nedá. Navíc se každý rok prověřuje náročným auditem, jenž podmiňuje prolongaci akreditace.

baghira

I když všichni odpověděli v podstatě shodně a správně, drAxl si musel rýpnout. Každý jsme nějaký – někdo se musí pořád ohánět „laickými a poškozujícími odpověďmi“, někdo jiný je zase na plavající ženy. To si nevybereš.

led

doplnenie:
v otázke bolo:„Údržbáři výtahů tvrdí, že musí být strojovna stále odemčená“
v danom citáte:„Strojovňa musí byť v osobitnom, uzamykateľnom, osvetlenom…“ z čoho vyplíva, že strojovňa musí byť uzamknutá.

Je teda moja odpoveď laicky chybná, ako sa domnievaDr.Axl
odkazy uvádzané dr.Axlom sú irelevantné, nie sú k danej otázke:

  1. odkaz – kvalifikácia výťahára
  2. odkaz – odborné prehliadky – výťahov – prehľad termínov revízií
  3. odkaz – viaže sa k :„Přehled hlavních provozních rizik“ a k oprave, respektíve výmene výťahu

Pre informovanosť (okrem iného mám aj kvalifikáciu revízneho technika elektro)

anonym

Údržbáři se bojí kontroly z řad nadřízených. Takhle si vykážou x hodin a nemusí tam vůbec být. Pokud nedoloží podle čeho má být volný přístup, tak zamknout.

anonym

Údržbáři se bojí kontroly z řad nadřízených. Takhle si vykážou x hodin a nemusí tam vůbec být. Pokud nedoloží podle čeho má být volný přístup, tak zamknout.