annas

Nevíte, zda je pravda, že existuje pták, který vyvraždil lidí a způsobil válku mezi domorodci?

Událost se měla stát ve 20. století někde v asijské oblasti. Zachytila jsem v rozhlase jen kusé informace.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Na Borneu žije obrovský pták zoborožec nosorohý (latinsky Buceros rhinoceros). Česky se mu také říká dvojzoborožec, protože na horní části zobáku má jakousi helmici, která působí jako druhý zobák. Je opravdu obrovský, od zobáku po ocasní pera měří asi 125 až 135 cm. Až na bílé pruhy na ocase je celý černý a ten helmicovitě zahnutý výrůstek na zobáku je sytě oranžový. V šeru pralesa působí tento pták opravdu impozantně. Pro domorodé Dusuny je symbolem Boha války a říkají mu Singalang Burong.

Na Borneu jsem viděl zoborožce, o kterém se tvrdí, že on sám, jeden jediný pták, vyvraždil 154 lidí, což je počet obětí, za který by se nemusel stydět ani leckterý lidožravý tygr.

Samozřejmě, že tu katastrofu nezpůsobil pták jako takový, ale lidské přesvědčení o signálech „shůry“, které je třeba uposlechnout, neboť jsou jim předávány právě prostřednictvím zoborožce.

Událost, o které chci mluvit, nastala krátce po druhé světové válce, kdy ještě existovaly kmeny, které praktikovaly lov lebek. A právě podle skřeků tohoto mohutného zoborožce se vydávaly na válečné výpravy proti svým sousedům. Rozhodoval určitý počet skřeků, které se musely ozývat v určitou denní dobu, rozhodoval směr, odkud byl zoborožec slyšet, zkrátka mělo to svá přesná pravidla. Pokud byla splněna a zoborožec se usadil na dohled od osady a hlavu měl otočenou určitým směrem, pak to byl pro Dusuny signál, na kterou ze sousedních vesnic zaútočit. A skutečně tam v krátké době došlo k vybití tří osad a počet lidí, kteří tam zahynuli, dosáhl podle dochovaných zpráv 154.

Ale i své další chování, podřizují domorodci zpěvu či skřekům nejrůznějších ptáků, např. kdy se vydají na lov, jestli lov bude nebo nebude úspěšný apod. Takže tam třeba, když jdete na výpravu do pralesa s domorodým průvodcem a najednou se ozve z pravé cesty nějaký pták, tak trnete hrůzou, co to vlastně znamená a jak se průvodce zachová. Protože když se ozve týž pták z levé strany, znamená to něco jiného. A zase úplně něco jiného znamená, když se ozve před vámi nebo za vámi. Kdybych musel žít na Borneu, tak bych tam asi nemohl existovat, protože bych se do smrti nevyznal v té spletitosti vazeb, co který zvuk nebo skřek jednotlivých ptáků znamená.

Ovšem ty tragické důsledky, které do nedávné minulosti měly skřeky Singalanga Buronga, jak říkají domorodí Dusunové Bohu války i jeho symbolu zoborožci nosorohému, není překonám žádným jiným ptákem."

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/spektrum/pri­roda/_zprava/14724