annas

Nevíte, zda je kruhový objezd novodobou záležitostí, nebo se objevil již v dávné minulosti?

V našem městě byl uveden do provozu kruhový objezd. Tak mě napadlo, kdy se začal používat v historii.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Nejstarší kruhové objezdy jsou známy již z prehistorických dob. Nejslavnějším z nich je kruhový objezd Stonehenge, který se nachází na Salisburské pláni asi 13 km

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Kruhov%C3%BD_ob­jezd

Další odpovědi
vagra

Vymysleli ho Indové už před patnácti sty lety. Někteří dokonce tvrdí, že kruhové objezdy se stavěly ještě dříve, někdy před dvěma tisíci lety. Jisté je, že indičtí urbanisté prosazovali na křižovatkách rozšíření vozovky do tvaru kruhu. Říkali tomu prádakšína. Doprostřed křižovatky pak vysadili strom nebo postavili kandelábr či dokonce svatyni.

Na kruhovém objezdu se zásadně jezdilo vlevo. Zabránilo se tak nehodám a dopravním zácpám. Jak vidíte, není nic nového pod sluncem.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/207562235­300007/