vandamme

Nevíte, zda jde poslat nějakou sondu do černé díry a prozkoumat ji?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Vím a nejde. Alespoň zatím.

Zaprvé z černé díry nic neunikne, ani signál ze sondy. Zadruhé žádný objekt se k ní nemůže přiblížit, aniž by byl roztrhán na úrovni atomů. Zatřetí žádná černá díra není dost blízko na to, abychom ji zkoumali.

Teď možná jen plácám, ale myslím, že jsem slyšel, že by to teoreticky možná šlo využitím propojení kvantových částic. Poslat jednu do černé díry a druhou sledovat. Ale to je nad mé chápání.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Musím oponovat psychoticovi.
Ale ano, jde to. Klidně pošli sondu do černé díry a zkoumej. Dokonce ti černá díra pomůže, protože ke konci cesty bude sama sondu přitahovat, až ji zcela pohltí.
Jenže výsledek zkoumání se nikdy nedozvíš, protože jak se něco ocitne za horizontem událostí, je konec. Nic nevyjde, světlo, informace, prostě nic.