annas

Nevíte, zda existovala tzv. zrcadlová zbraň a kdy se měla použít?

Nejlepší odpověď
vagra

Dochované zprávy hovoří o tom, že se město Syrakusy ubránilo římským dobyvatelům (bojovalo se tu v letech 214 až 212 před naším letopočtem) díky tomu, že bylo chytře využito zázračného Archimédova vynálezu – spolupůsobení zrcadel a koncentrovaných slunečních paprsků, tedy jakési zrcadlové superzbraně, jíž se ostřelovaly a spalovaly lodě obléhatelů řecké kolonie na Sicílii. Vědc i se ale domnívají, že mocnou zbraní obránců města nebyla asi zrcadla, nýbrž nejspíš parní kanón. Vycházejí z faktu, že se legenda o zrcadlové zbrani objevila někdy v období středověku, ve starověkých pramenech o ní není ani zmínka.
Co se ovšem týče parního kanónu, tak jeho nákresy sice zhotovil slavný Leonardo da Vinci na konci 15. století, nicméně sám přisoudil autorství tohoto technického vynálezu právě Archimédovi.
Také řecký myslitel Galenos z Pergamu ve svých spisech hovořil nikoli o zrcadlové zbrani, nýbrž o pálícím zařízení a historik Plútarchos z Chairóneie ve svých záznamech uvedl, že Římany zahnala od hradeb města Syrakusy protáhlá zbraň

Zdroj: http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=3455%­3Azahnaly-dobyvatele-zrcadla-nebo-parokanon-&catid=75%3Aza­jimavosti&Ite­mid=89

Další odpovědi
elektrikář

V kronikách je popsán případ že odražením slunce od vyleštěných vojenských štítů.Zapálili plachty nepřátelskému loďstvu. Docela by mi zajímalo vyjádření vědců. Teoreticky by to snad bylo možné. Ale praxe??