annas

Nevíte, zda a čím se měří rychlost míčku, např. při tenisových zápasech?

Ptám se za jednoho známého, sama si nejsem jistá.

Nejlepší odpověď
mosoj

Já si myslím, že běžně se neměří a pokud to někoho zajímá použije přístroj na principu radaru.

Další odpovědi
vagra

Mosoj má pravdu.Nejen v tenise,kde se na velkých turnajích měří např. rychlost podání, ale třeba také v golfu nebo ve fotbalu k tomu většinou slouží speciální radary.
Využívají stejně jako radary měřící rychlost aut na silnici takzvaný Dopplerův jev, který může mimo jiné za to, že nám třeba siréna blížící se sanitky zní výš, než když sanitka stojí.

Radarové vlny se při odrazu od blížícího se míčku trochu zahušťují, při odrazu od vzdalujícího se míčku naopak trochu řídnou – zkrátka se nepatrně mění jejich frekvence. A právě z toho pak radar vypočítá rychlost míčku.

Zdroj: Reader's Digest -Výběr