annas

Nevíte, v které zemi najdeme tzv. Perlovou jeskyní a jsou v ní opravdu perly?

Nejlepší odpověď
mosoj

V Mexiku. Název perlová je přenesený, od podoby vápencových kuliček, které se vytvořily na zemi tohoto komplexu jeskyň.

Další odpovědi
dědapetr

Perlová jeskyně je součástí jeskynního systému v jihovýchodním Mexiku. Jeho délka je 529 metrů a hloubka 17 metrů. Uvnitř jsou nádherné skalní útvary. V jeskynních chodbách je asi dvě stě milionů vápencových kuliček neboli jeskynních perel. Pokrývají podlahu do výšky až 12 centimetrů na ploše asi 50 metrů. Ty nejmenší propadají mezi prsty, ty největší mají velikost malého pomeranče. Jak tyto jeskynní perly vznikají? Do malých louží prudce dopadají kapky vody. Obsahují kalcit, který začne pokrývat cizorodé látky, například písek, fragmenty kostí nebo i kousky brčka od limonády. Jak kalcitu postupně přibývá, tvoří se perly

Zdroj: http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=4143:­perlova-jeskyn&catid=75:za­jimavosti&Ite­mid=89