mixman

Nevíte, prosím, někdo, kde sehnat tavnou pojistku do papiňáku, případně čím ji nahradit?

Doplňuji:
Jedná se starší klasiku papiňák, takže originál pojistku již nelze koupit v obchodě, kde byl pořízen neb již neexistuje, co se týká náhrady – měl jsem na mysli např. plíšek ze stejného materiálu ( se stejným bodem tavení ), který se třeba používá v něčem jiném a dala by se z něj ta pojistka vystřihnout. I tak děkuji.

Nejlepší odpověď
cochee

Nikdy se nepokoušej toto nahradit! Otec tak činil (vyrazil si v práci pojistku z hliníkového plechu) do té doby, než hrnec vybuchl. Naštěstí v místnosti nikdo nebyl. Měnili jsme zdeformovanou digestoř a na stropě cca 7 m čtverečních byla kompaktní vrstvička z masové hmoty, maso se v hrnci vařilo.
Doplňuji:
To není tavná ale přetlaková – mechanická pojistka, pro případ, kdy se ucpe přetlakový ventil. Otec tu náhradu vyrobil z přesně stejně tlustého plechu jako originální pojistka a přesto to bouchlo. Pokud neznáš složení kovu toho plechu, nemůžeš mít jistotu, že bude mít stejné mechanické vlastnosti jako originální plech pojistky.

Další odpovědi
hanulka11

v domácích potřebách se dají koupit náhradní díly

dudu

Kolega cochee správně upozorňuje na riziko při aplikaci náhradních postupů. Ovšem pokud budeme respektovat fakt, že papiňák nemá nikdy pracovat bez dozoru, pak lze jako provizorium pojistky použít, metodou pokus a omyl, několik citlivě složených vrstviček z alobalu. Jedná se o oklikové řešení, které je nutno co nejdříve nahradit originální pojistkou.

honza19hk

seženeš ji tam kde si ho koupil. Nenahrazuj ji.Nezapomeń že to je tlaková nádoba.

mixman

Pro cochee: Trvám na tavné pojistce, možná máme rozdílné papiňáky, viz konstrukce u: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­pin%C5%AFv_hrnec

cochee

Ok, zde jsi mě znejistěl, možné to je… ten kov pojistky by musel mít teplotu tání kolem 140–150°C, aby to fungovalo… to by pak vysvětlovalo náš domácí výbuch, že kov pojistky není hliníková slitina 😁